< Powrót
12
września 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Sail Spotting Bartosz Modelski
nieolimpijskich

Poznaliśmy zwycięzców mistrzostw Polski klas nieolimpijskich

Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16, poznaliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Zakończone w niedzielę 11 września regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich i wzięło w nich udział ponad 300 zawodniczek i zawodników.

Przez cztery dni rywalizacji w Górkach Zachodnich zawodnicy zmierzyli się z całym spektrum żeglarskich warunków. Wiatr o zróżnicowanej sile i kierunku, zmienny, różny stopień zafalowania, mocne prądy – akwen w Górkach Zachodnich okazał się bardzo wymagający.

– Były to warunki godne mistrzostw Polski, z czego bardzo się cieszę, bo rzeczywiście wygrali zawodnicy najbardziej wszechstronni, potrafiący odnaleźć się zarówno w wiatrach silnych, jak i słabych – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Wysoki poziom sportowy, wysoka frekwencja i sporo emocji. A już za dwa tygodnie w tym samym miejscu odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich, na które już teraz serdecznie zapraszam.

W klasie ILCA 6 Filip Olszewski złoty medal zapewnił sobie przed ostatnim wyścigiem. Zawodnik MKS Dwójka Warszawa w regatach prowadził od początku do końca. Równe żeglowanie i aż 6 zwycięstw w 11 wyścigach dały przewagę czternastu punktów nad Łukaszem Machowskim (MKS Dwójka Warszawa). Dla Łukasza był to powrót na łódkę klasy ILCA, z którą pożegnał się dwa lata temu. Od tego czasu z sukcesami żeglują wraz z Tytusem Butowskim na klasie 49er. Łukasz każdego dnia piął się w górę i ostatecznie wywalczył srebrny medal. O najniższy stopień podium walka trwała do samego końca, bowiem Bartosz Andrzejak (Nauticus YC Olsztyn) wyprzedził Przemysława Machowskiego jednym punktem. Najlepszą żeglarką okazała się Klara Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski), która ukończyła rywalizację na 10 pozycji – przy czym klasa ILCA 6 kobiet swoje mistrzostwa rozegra w dniach 23-25 września, kiedy to, również w Górkach Zachodnich, odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich.

nieolimpijskich

Katarzyna Wajdowska i Leon Sapijaszko podczas mistrzostw.
Fot. Sail Spotting Bartosz Modelski

Niesamowitą formę żeglarską w klasie 29er pokazali Katarzyna Wajdowska i Leon Sapijaszko. Załoga Golden Boats Academy była bezkonkurencyjna rozstrzygając na swoją korzyść większość wyścigów, a najgorszym miejscem, jakie zajęli w 15 rozegranych startach było czwarte. Po dużych rotacjach finalnie drugie miejsce zajęli reprezentanci Jacht Klubu Wielkopolski – Stanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk – zaś brązowe medale mistrzostw Polski trafiły w ręce Gustawa Kwieka i Marianny Gębickiej (Golden Boats Academy).

Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia) i Iga Wielczyk (SSW MOS Iława) w klasie 420 po raz kolejny udowodniły żeńską siłę. Żeglarki w dzień finałowy wchodziły w roli liderek. Trzema ostatnimi wyścigami przypieczętowały swoje zwycięstwo, wyprzedzając Patryka Kosmalskiego (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomka Lewandowskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Chojnicko-gdańskiej załodze na osłodę przypadł złoty medal w klasyfikacji mężczyzn. Na trzecim miejscu uplasowali się Jan Zamojski (Yacht Klub Polski Gdynia) i Kacper Wojczulanis (Baza Mrągowo).

Najlepszym zawodnikiem w klasie Europa okazał się Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski), który wygrał aż siedem z jedenastu wyścigów i nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. O drugie miejsce zacięcie walczył Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), który ostatecznie jednym punktem pokonał Łukasza Włocha (Klub Żeglarski Mewa).

Rywalizację w klasie Hobie Cat 16 zdominowała załoga Iga Saj i Maksymilian Nadolski (Stowarzyszenie Port Mechelinki). Wygrali oni aż 10 z 15 wyścigów. Za ich plecami trwała zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie wicemistrzami Polski zostali Makary Gałka i Veronika Didenko, zaś z brązowymi medalami z Gdańska wyjechała załoga Franciszek Wołyniec i Jarosław Stella – obie załogi UKS Navigo Sopot.

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich za nami, a już w dniach 23-25 września w Górkach Zachodnich w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich. Na akwenie rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach 470, ILCA 6 kobiet, ILCA 7 oraz iQFoil kobiet i mężczyzn.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ