Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ, jsz
Aśka Łypaczewska
Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Poznaliśmy zwycięzców pierwszej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2018

W niedzielę 5 sierpnia poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie w klasach Laser 4,7 dziewcząt i chłopców, Laser Radial dziewcząt i chłopców, 420 oraz L’Equipe.

W dniach 1-5 sierpnia na Jeziorze Goczałkowickim w Goczałkowicach Zdroju odbyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie. Z powodu zbyt słabego wiatru w ciągu dwóch ostatnich dni udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig w klasach 420 i L’Equipe.

W klasie Laser 4,7 dziewcząt zwyciężyła Klara Sobczak (ChKŻ Chojnice), drugie miejsce zajęła Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce),  a na najniższym stopniu podium stanęła Lilly May-Niezabitowska (JK Kotwica Tarnobrzeg). Między pozycjami pierwszą i drugą oraz drugą i trzecią były zaledwie po dwa punkty różnicy.

Wśród chłopców wygrał Filip Miłoszewski (UKS Barnim Goleniów), a za jego plecami znaleźli się Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa) oraz Igor Kuczys (MKŻ Arka Gdynia). Pierwszą dwójkę dzieliły tylko trzy punkty, natomiast między Machowskim a Kuczysem jest aż szesnaście punktów różnicy, na co wpływ miał głównie falstart przy wywieszonej czarnej fladze w wyścigu numer dwa.

W Laserze Radialu dziewcząt dwie pierwsze zawodniczki zgromadziły tyle samo punktów i zajęły tyle samo miejsc pierwszych (3), drugich (1) oraz trzecich (3). Jednak ze zwycięstwa cieszyła się Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), dzięki temu, że w ostatnim wyścigu zajęła lepsze miejsce. Drugą pozycję zajęła ostatecznie Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), a trzecia była jej klubowa koleżanka Kinga Brzóska.

W kategorii chłopców pewnie triumfował Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice), który wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Drugą lokatę zajął Konstanty Sawicki (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), ale stracił do triumfatora dziesięć punktów. Z kolei dwadzieścia punktów stracił do niego trzeci w całych regatach Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia).

W klasie 420 jeden rozegrany w ciągu ostatnich dwóch dni wyścig nie wpłynął na zmianę kolejności na pierwszych trzech pozycjach. Prowadzenie utrzymali Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice/AZS AWFiS Gdańsk), drugie były Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), a trzecie miejsce zajęły Amelia Linowska oraz Julia Chmiel (Baza Mrągowo). Kolejne pozycje w swoich kategoriach zajęli Weronika Jaroszek i Sara Florczyńska (MKS Dwójka Warszawa), Mateusz Buło i Kamil Jankowski (Baza Mrągowo) oraz ich klubowi koledzy Mateusz Białek i Jakub Michałowski.

Rywali w klasie L’Equipe zdeklasowali Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (Nauticus YC Olsztyn), którzy drugich w klasyfikacji Jakuba Miszczaka i Tomasza Santorowskiego (KS Spójnia Warszawa) wyprzedzili aż o osiemnaście punktów. Trzy punkty dalej zmagania ukończyli Anna Żynda i Jacek Argulewicz (AZS AWFiS Gdańsk), co pozwoliło im zająć trzecią pozycję.

Druga część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie odbędzie się w tym samym miejscu w dniach 15-19 sierpnia. Żeglarze będą ścigali się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Cadet dziewcząt i chłopców oraz Bic Techno 293 dziewcząt i chłopców.

W roku 2018 organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest województwo śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Śląska Federacja Sportu. Partnerami są Polski Komitet Olimpijski oraz Fundacja Lotto. Natomiast patronat medialny nad całą imprezą mają TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Dziennik Zachodni i dziennik Sport. Kierownictwo sportowe nad konkurencjami żeglarskimi sprawuje PZŻ i Śląski Okręgowy Związek Żeglarski.

Wyniki województwa pomorskiego, lidera w OOM 2018, komentuje Andrzej Lutomski, kierownik kadry województwa pomorskiego: – Jest dobrze. Nasze województwo zdobyło 91 punktów w systemie rywalizacji sportowej. W porównaniu z innymi województwami zdecydowanie odbiegamy na plus. Warto podkreślić, że zawodnicy MKŻ Arka Gdynia zdobyli cztery medale, żeglarz AZS AWFiS Gdańsk zajął trzecie miejsce w klasie L’Equipe – co w ostatnich latach się nie zdarzało, a Chojnicki Klub Żeglarski może się pochwalić złotym medalem złotym medalem w klasie 420 chłopców oraz w Laserze 4,7 dziewcząt i w Laserze Radialu chłopców.