< Powrót
8
grudnia 2023
Tekst:
gowork.pl / art. sponsorowany
Zdjęcie:
www.pexels.com

Praca w branży morskiej – gdzie jej szukać, by nie ominąć najlepszych ogłoszeń?

Branża morska to pojęcie dość obszerne. Obejmuje wiele zagadnień związanych z tym, co dzieje się na wodzie i offshore. Jedni kształcą się w tym kierunku, aby móc wykonywać pracę marzeń, innych wciąga możliwość przeżycia przygody i doświadczenia czegoś nowego. Jedno jest pewne: w branży morskiej można znaleźć naprawdę ciekawą, a przy tym świetnie płatną pracę – ale trzeba wiedzieć, gdzie jej szukać.

Co obejmuje branża morska?

Praca w branży morskiej może przybierać wiele form. W pierwszym odruchu myślimy o marynarzach statków handlowych oraz o osobach pracujących przy połowie ryb – i są to skojarzenia jak najbardziej słuszne. Warto przy tym pamiętać, że poza nimi w branży morskiej zatrudnieni są m.in. mechanicy i serwisanci, pracownicy stoczni, inspektorzy, spedytorzy morscy, a także magazynierzy, operatorzy maszyn i urządzeń oraz liczny personel pomocniczy.

Każdy z tych obszarów umożliwia awansowanie w strukturze – np. z marynarza na bosmana, z rybaka na specjalistę rybołówstwa, z pomocy technicznej do maszynisty doku. Wszystko zależy od wykształcenia, doświadczenia i realnych umiejętności.

Na jakich stanowiskach można pracować w branży morskiej w Polsce i za granicą?

W większości krajów branża morska ma podobną strukturę, z mniejszymi lub większymi odchyleniami, zależącymi głównie od długości linii brzegowej i od znaczenia gospodarki morskiej dla danego państwa. W Polsce najwięcej ofert pracy w branży czeka w Gdańsku. Można tutaj zaciągnąć się do pracy na statku, ale też znaleźć zatrudnienie w porcie.

Ci, którzy chcą połączyć pracę z przygodą, mogą być zainteresowani pracą w branży morskiej w którymś z egzotycznych krajów. Warto pamiętać, że Polacy, jako obywatele UE, mogą podejmować pracę w dowolnym kraju wspólnoty – a zatem również w basenie Morza Śródziemnego czy u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby znaleźć pracę w branży morskiej?

Poszczególne stanowiska w branży morskiej wymagają różnego poziomu i profilu wykształcenia. Do wielu prac portowych czy okrętowych nie jest potrzebna matura, ale dwie silne dłonie i fach – zatem bardzo mile widziani są absolwenci zawodówek.

Z kolei stanowiska kierownicze i decyzyjne, związane z dużą odpowiedzialnością, najczęściej powierzane są osobom po kierunkowych studiach wyższych lub podyplomowych, dysponujących odpowiednio długim i bogatym doświadczeniem zawodowym.

Gdzie szukać dobrej pracy w branży morskiej?

Poszukiwania pracy w branży morskiej, jak i w każdej innej, najłatwiej jest prowadzić za pośrednictwem internetu. Najlepiej wybrać popularny i godny zaufania serwis z ogłoszeniami o pracę, a następnie przejść do ofert w danym mieście, np. w Gdyni.

To sposób najbezpieczniejszy – pracodawcy, którzy publikują ogłoszenia w serwisie, są sprawdzani pod kątem autentyczności. Pracownicy i kandydaci mogą również wystawiać im oceny, które nie mogą być przez firmę usuwane – otrzymujesz więc wszystkie niezbędne informacje.

Branża morska – najpowszechniejsze mity

Wiele osób mających po raz pierwszy styczność z branżą morską, powiela popularne mity – jak choćby ten, że praca w branży morskiej przeznaczona jest wyłącznie dla mieszkańców nadmorskich miejscowości. W rzeczywistości w dobie nowych technologii sporo zadań można wykonywać zdalnie (np. spedycja).

Bardzo często kandydatów powstrzymuje brak umiejętności pływania. Może on być problematyczny w przypadku osób pracujących na kutrach rybackich, ale na pewno nie dla obsługi portowej czy managerów.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ