< Powrót
15
października 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Anna Wojnar/Uniwersytet Jagielloński
Liskiewicz
Uhonorowani tegorocznym medalem „Kalos Khagatos”. Od lewej: Marek Józwik, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Marek Koźminski, Maciej Pietrzyk i Bogdan Wenta.

Prestiżowy laur dla Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została uhonorowana medalem „Kalos Khagatos”. Wyróżnienie przyznawane jest polskim sportowcom, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a także zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 11 października w murach auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Wnętrza Collegium Maius to kilkaset lat historii – dzieli się z nami swoimi wrażeniami laureatka. – Przebywanie w tych murach i bezpośredni kontakt z tak odległą przeszłością robi niesamowite wrażenie. Poza tym, znalazłam się tam w gronie znakomitych sportowców. Z mojej wiedzy wynika jednak, że jestem jedyną przedstawicielką pięknej dyscypliny sportu, jaką jest żeglarstwo, uhonorowaną tym Medalem. Tym bardziej czuję się wyróżniona.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jest pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła Ziemię na jachcie Mazurek. Dokonała tego pomiędzy marcem 1976 roku a marcem 1978 roku.

– Cała Polska żyła wówczas jej wielką przygodą – mówił w laudacji profesor Józef Lipiec, przewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej. – Losy wojenne rzuciły ją do Ostródy. To był impuls do pojawienie się miłości do żeglarstwa. Skończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Budowy Okrętów. Wraz z mężem zajęła się projektowaniem jachtów. Jako kapitan żeglugi wielkiej oddała się też pracy pisarskiej. Opisała swoje wspaniałe przygody. Zajmowała się też dziennikarstwem, reportażem, a także wychowaniem młodzieży.

Uroczystość była częścią uniwersyteckich obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Medal „Kalos Khagatos” został ustanowiony w 1984 roku w oparciu o platońską ideę „kalokagatii”, która oznacza połączenie dobra z pięknem i odzwierciedla szlachetne oraz etyczne postępowanie. W poszczególnych latach przyznaje się tylko 7 medali. Tegoroczna uroczystośc ich wręczenia była 11. w historii nagrody. O tym, do kogo trafi wyróżnienie, decyduje kapituła złożona z JM Rektora UJ prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka, przewodniczącego Polskiej Akademii Olimpijskiej prof. dr hab. Józefa Lipca, prezesa PKOl  Andrzeja Kraśnickiego, prof. Wojciecha Zabłockiego, prof. Ewy Kałamackiej i prof. Zbigniewa Porady.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ