< Powrót
4
października 2022
Tekst:
mat. prasowe, tef
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Zlot w ubiegłym roku.

Próchno i Rdza zaprasza do Gdyni

Już w najbliższy weekend 6-9 października w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotka się 35 jednostek biorących udział w XIV Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Główną ideą organizowanego od 2009 r. zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.

Na zlot przybędzie w tym roku 35 jednostek, z czego „próchno” (jachty drewniane) reprezentować będzie 14 jachtów a „rdzę” (jachty stalowe) 21. W wydarzeniu udział wezmą takie słynne polskie jachty jak m.in. „Legia”, „Antica”, „Roztocze”, „Czarny Diament”, „Rzeszowiak” czy „Solanus”.

Dzięki budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną, otwartego 17 września, w imprezie zadebiutuje też po raz pierwszy jacht, który przypłynie z Elbląga. Będzie to „Szafir” – dziesięciometrowy mahoniowy kuter bermudzki z 1967 r. dobrze znany miłośnikom żeglarstwa na Zalewie Wiślanym.

Choć pandemiczne wymogi były uciążliwe, sprawiły, że organizatorzy wypracowali nieco inną formułę swojej imprezy, która bardzo przypadła do serca załogom uczestniczącym w Zlocie jak również mieszkańcom Trójmiasta i turystom: tradycyjne koncerty szantowe i wręczanie pamiątkowych tabliczek już na stałe przeniesione zostały w otwartą przestrzeń, na pokłady zlotowych jachtów. Tak samo konkursy marynarskie już na stałe będą rozgrywane pod gołym niebem.

W ramach tegorocznego zlotu w sobotę 8 października o godz. 11 w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie odbędzie się również odsłonięcie tablicy Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiet w historii, która samotnie opłynęła świat jachtem.

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą Próchno i Rdza jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej. SEKSTANT wspiera również organizację wypraw w najdalsze rejony świata, szczególnie w Arktykę.

Partnerami strategicznymi Zlotu są Miasto Gdynia i Pomorskie Związek Żeglarski a patronem medialnym nasz portal.

Strona wydarzenia

ATRAKCJE DLA MIESZKAŃCÓW TRÓJMIASTA I TURYSTÓW

PARADA JACHTOW

W sobotę 8 października o godz. 13 rozpocznie się parada jachtów uczestniczących w Zlocie. Ponad 30 jednostek wypłynie z mariny w Gdyni i pożegluje wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w kierunku Sopotu, gdzie na wysokości sopockiego molo zawrócą i rozpoczną żeglugę powrotną. Powrót jachtów z parady do gdyńskiej mariny spodziewany jest około godziny 16.

KONCERTY

Podczas postoju jachtów w Gdyni wieczorem w piątek 8 października oraz w sobotę 9 października na jachcie flagowym Zlotu rozłoży się scena muzyczna, na której odbędą się koncerty szantowe. Wystąpią:

Piątek 7 października, godz. 19 – zespól Trzy Majtki;

Sobota 8 października, godz. 18 – Kamil Badzioch.

Koncertów będzie można wysłuchać z Falochronu Wschodniego.

ZWIEDZANIE JACHTÓW

W sobotę 9 października między godz. 16 a 18 pokłady jachtów uczestniczących w Zlocie będą udostępniane do zwiedzania, a ich załogi podzielą się z odwiedzającymi historią jednostek, na których żeglują. Wnętrza jachtów stanowią prywatną przestrzeń załóg – dlatego nie zostaną udostępnione gościom do zwiedzania.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2