Program Edukacji Morskiej w Gdańsku wypływa na szerokie wody
Wystartował międzynarodowy konkurs „How do we see the Baltic Sea”, za pośrednictwem którego Gdańsk zaprasza młodzież z krajów nadbałtyckich do stworzenia wspólnego obrazu regionu. Konkurs realizowany jest w ramach Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.
22 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody oraz Dzień Morza Bałtyckiego i to właśnie tego dnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Celem organizatorów jest podkreślenie roli młodzieży w procesie realizacji długoterminowych strategii rozwoju regionów. Skoro przyszłość jest w rękach młodych ludzi, to warto już dziś zaangażować ich w dyskusję i spojrzeć na zachodzące zmiany z ich perspektywy.
– Region Morza Bałtyckiego ma piękne tradycje żeglugi i bogatą kulturę, która powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom – mówi Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. – W myśl idei, aby patrząc w przeszłość budować wspólną przyszłość, Miasto Gdańsk pragnie zaprosić młodzież z krajów bałtyckich do udziału w konkursie. Liczymy, że nadesłane prace okażą się cennym materiałem, który pokaże potencjał współpracy i zrównoważonego rozwoju regionu.
Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie jest wykonanie pracy – infografiki prezentującej spojrzenie uczestnika na region Morza Bałtyckiego – przedstawiającej mocne strony, dobre praktyki podejmowane przez kraj, z którego pochodzi uczestnik w obszarach takich jak: tożsamość kulturowa, zrównoważony transport, środowisko naturalne, turystyka, sport. Laureaci wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie jachtu „True Delphia”, pod opieką Kapitana Andrzeja Kopytko. Dzięki temu doświadczeniu zyskają wspólną perspektywę i lepiej zrozumieją podobieństwa i różnice, które budują kulturę regionu Morza Bałtyckiego.
Doroczny konkurs realizowany jest w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku od sześciu lat i przez ten czas rozwinął się od lokalnej inicjatywy do międzynarodowego projektu, któremu patronują najważniejsze europejskie instytucje. Ubiegłoroczna edycja obejmowała polskie szkoły ponadgimnazjalne i została wpisana w kalendarz polskich obchodów 70-lecia ONZ. W tym roku po raz pierwszy konkurs wykracza zasięgiem poza granice Polski i jest jednym z działań realizowanych w ramach programu prezydencji naszego kraju w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.
To właśnie dzisiejsza młodzież będzie w dużej mierze odpowiedzialna za wprowadzenie w życie długofalowej strategii rozwoju regionu. Dlatego bardzo ważne jest, aby pozyskać młodych ludzi dla spraw regionu, angażować ich w międzynarodową debatę, a przede wszystkim – wysłuchać ich opinii na temat wartości, na których należy budować wspólny wizerunek regionu Morza Bałtyckiego oraz wspólną bałtycką tożsamość – podkreśla Ambasador Michał Czyż, Przewodniczący Komitetu Wyższych Urzędników Rady Państw Morza Bałtyckiego.
Ponadto konkurs został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego oraz największej na świece inicjatywy ONZ – Global Compact Network – działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. W ubiegłym roku Global Compact zainicjowała Program Bałtyk 2015-2020, który ma na celu wypracowanie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju regionu Morza Bałtyckiego.
Konkurs realizowany jest dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – Ferrero Polska, w ramach programu Kinder+Sport oraz Grupie LOTOS.
Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie w wieku od 13 do 18 lat. Prace konkursowe nadsyłać można do 15 czerwca 2016.
Regulamin konkursu „How do we see the Baltic Sea” oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej programu.