< Powrót
8
lutego 2021
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Paweł Kukla/gdynia.pl
gdyni
„Wielki przejazd po mieście”, który w 6 i 7 lutego odwiedził 21 dzielnic Gdyni, był jednym z barwniejszych punktów urodzinowych uroczystości.

Program obchodów 95. urodzin Gdyni

Gdynia obchodzi 95-lecie nadania praw miejskich. Jak co roku urodziny miasta obchodzone są uroczyście, a program jest wypełniony po brzegi. I choć to urodziny są inne niż wszystkie poprzednie, atrakcji nie brakuje. Część już za nami, inne właśnie trwają, a kolejne zaplanowano na najbliższe dni. 

Z Gdyni do Kalifornii

Z okazji 95. urodzin Gdyni Muzeum Emigracji zaprasza do zabawy najmłodszych. Do 14 lutego w gablocie „Rzecz z historią” zwiedzający mogą zobaczyć tablicę rejestracyjną z napisem „Gdynia”, pochodzącą z amerykańskiego stanu Kalifornia. Należała ona do polskiej emigrantki z Gdyni, która otrzymała ją w prezencie od swojego męża. Rejestracja była używana przez dwadzieścia lat na wszystkich samochodach właścicielki. Z kolei Dział Edukacji zaprasza dzieci do wykonania własnoręcznych replik gdyńskich budynków i obiektów. Zdjęcia gotowych prac będzie można udostępniać na Facebooku Muzeum Emigracji. Na wszystkich twórców – konstruktorów czeka nagroda. Więcej na stronie www.polska1.pl.

Gdynia między jawą a snem

Od 6 lutego czynna jest wystawa fotografii Jacka Dworakowskiego. Plansze ze zdjęciami rozstawione są przy ul. Armii Krajowej wzdłuż pl. Grunwaldzkiego. Autor prezentuje znane i rozpoznawalne miejsca Gdyni, przekształcone w surrealistyczne obrazy z pogranicza jawy i snu.

Jacek Dworakowski to fotograf, filmowiec, dokumentalista, autor wielu publikacji i książek o Gdyni, m.in.: „Gdyńskie cmentarze. Kształt pamięci”, „Pocztówki wybrzeża czyli historia na kartach zapisana”, albumu fotograficznego „Gdynia Cię oczekuje, morze Cię wita” (we współpracy z Małgorzatą Sokołowską). Uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej”, laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2014.

Ekspozycja potrwa do 28 lutego.

Tu zaczyna się Polska

Od 10 do 14 lutego w godz. 17-22, na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth) będzie emitowany pokaz audiowizualny pt. „Gdynia – tu zaczyna się Polska”. Warto tu zajść specjalnie lub wracając z zimowego spaceru po bulwarze Nadmorskim. Organizatorzy chcą przypomnieć, dlaczego miasto powstało. Słowami bohaterów epoki przypomną, dlaczego zaraz po odzyskaniu przez młode państwo niepodległości, mieszkańcy wszystkich dzielnic razem włączyli się w wielkie dzieło budowy portu. Przy porcie wyrosło miasto, które stało się dumą i największym sukcesem II Rzeczpospolitej.

W pokazie wybrzmią cytaty z m.in. Antoniego Abrahama, Józefa Hallera, Eugeniusza Kwiatkowskiego czy Tadeusza Wendy, w których zawarta będzie odpowiedź na pytania, czym dla odrodzonego po zaborach młodego państwa było wywalczenie dostępu do morza oraz czym dla Wybrzeża i Polski stała się Gdynia.

W pokazie „Gdynia – tu zaczyna się Polska” wykorzystane zostały fotografie archiwalne i materiały graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

W ramach wydarzenia na fasadzie budynku wyświetlona również zostanie  wyjątkowa produkcja Narodowego Archiwum Cyfrowego, która powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku Oddział w Gdyni. „Archiwalny Fotoplastikon Online Gdynia” to  animowana podróż po historii przedwojennej Gdyni, utrwalonej na archiwalnych fotografiach – od rybackiej wioski po perłę modernizmu, polskie okno na świat i chlubę II RP. Zajrzymy do portu, wstąpimy na plażę, wpadniemy na dancing. Poznamy Gdynię handlową i rozrywkową. Wsłuchamy się w dźwięki miasta, szum fal, sygnały okrętów, portowy hałas i jazzową melodię dolatującą z portowej tawerny. Tętniące życiem miasto zatrzymane w przedwojennych kadrach ożywione zostanie cyfrowo na powrót – w esencjonalnej i nowoczesnej formie. Realizacja: Fundacja Koncept Kultura.

Materiały wyświetlane będą w pętli. Łączny czas trwania to około 12 minut.

Miejska gra urodzinowa

13 lutego w godz. 12-18, wszyscy miłośnicy gier i zagadek oraz Gdyni, będą mogli przeżyć niesamowitą przygodę, czyli wielką grę terenową z okazji 95. urodzin miasta. W wydarzeniu mogą wziąć udział grupy lub samotni gracze.

Start o godz. 12, na początku ulicy Starowiejskiej. Pierwszym punktem gry będzie „Lavenda Cafe & Galeria” (ul. Starowiejska 11), gdzie na hasło: „Świętujemy!” będą czekać specjalne pakiety z zadaniami i wskazówkami prowadzącymi do kolejnych punktów.

Wraz z pierwszym punktem rozpocznie się opowieść o tym, jak Gdynia stała się miastem – na przykładzie budynków znajdujących się w pobliżu każdego z pięciu punktów na ul. Starowiejskiej, w których umieszczono pakiety z zadaniami.
Udział w grze jest bezpłatny. Szczegóły i zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl.

Niezwykła liczba 95

Centrum Nauki Experyment uczci jubileusz miasta jak na centrum nauki przystało. Weźmie liczbę 95 na warsztat i udowodni, że to całkiem niezwykła liczba! Pokaże ją z różnych perspektyw: chemicznej, fizycznej i biologicznej.

Zobaczcie, do jakich eksperymentów zainspirował badaczy wiek Gdyni, w specjalnie przygotowanym na tę okazję pokazie online. Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

Gdyńska Szkoła Filmowa urodzinowo

10 lutego od godz. 13, o kulturze w mieście i perspektywach jej rozwoju opowiedzą prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. Spotkanie on-line z przedstawicielami gdyńskich instytucji będzie transmitowane z Gdyńskiego Centrum Filmowego i dostępne dla widzów na żywo w mediach społecznościowych.

O atutach „Gdyni z morza”, czyli miasta, w którym można uprawiać sporty wodne na najwyższym światowym poziomie opowie Agnieszka Gruszka, koordynatorka programu edukacji żeglarskiej  „Gdynia na Fali”. Jego głównym celem jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do jego zadań należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.

Perspektywę „Gdyni z nieba” przybliży fotografik i pilot, Kacper Kowalski. Jego cykle fotograficzne, nagradzane w prestiżowych konkursach, są realizowane z lotu ptaka. W ten sposób artysta odsłania przed widzami niedostępne na co dzień pejzaże i krajobrazy miejskie. Są one jednocześnie odrealnionymi, niemal graficznymi obrazami, kompozycjami stworzonymi przez naturę i człowieka.

O „Gdyni z lądu”, czyli dobrym miejscu do życia, porozmawiamy z malarką, animatorką kulturalną i aktywistką, Martą Frej. Znana ilustratorka i czujna obserwatorka polskiej rzeczywistości, którą komentuje graficznymi memami, jesienią ubiegłego roku zamieszkała na stałe w Gdyni. Przy ulicy Świętojańskiej prowadzi autorską pracownię-galerię.

Fenomen Gdyni jako ważnego ośrodka kultury i edukacji filmowej przybliży Leszek Kopeć, który od blisko dwóch dekad kieruje Festiwalem Polskich Filmów w Gdyni. Jest też dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Wspólne świętowanie urodzin miasta to gdyńska tradycja. Od kilku lat urodzinowe spotkania, połączone z prezentacjami i wspomnieniami, odbywały się w hali sportowo-widowiskowej Gdynia Arena. Tłumnie uczestniczyli w nich mieszkańcy Gdyni, zwłaszcza seniorzy. W Gdyńskim Centrum Filmowym można było też obejrzeć opowieści z naszym miastem w tle. Tym razem Gdyńska szkoła Filmowa zaprasza przed monitory komputerów na spotkanie on-line. Oznacza to, że urodzinową debatę będzie można obejrzeć w dowolnym miejscu na świecie.

Spotkanie będzie można obserwować w mediach  społecznościowych Facebook i YouTube: na oficjalnych kanałach Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Oficjalne uroczystości

Świętowanie urodzin Gdyni to także uroczystości oficjalne. Tradycją jest msza św. z udziałem asysty wojskowej. Została ona odprawiona 7 lutego w kościele pw. Najświętszej Marii Panny przy ul. Świętojańska 26.

Natomiast 10 lutego przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17 rozpocznie się uroczysta sesja urodzinowa, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.

Tradycją jest również, że 10 lutego wstęp do gdyńskich muzeów: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji i Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.

Kartka urodzinowa

Dla tych, którzy aktualne wydanie „Ratusza” odbiorą w punkcie dystrybucji, gdyński magistrat ma prezent. Jest to urodzinowa kartka pocztowa dołączona do gazety. Zdobiące ją zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ