< Powrót
7
sierpnia 2018
Tekst:
Jacek Kiełpiński
Zdjęcie:
mat. prasowe
Festiwal Wisły

Przed nami festiwalowe dni z królową polskich rzek

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Wisły – największy w Polsce zlot tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. W tym roku odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia na odcinku Wisły od Włocławka do Torunia.

To będzie druga edycja imprezy. W roku ubiegłym przyciągnęła stutysięczną publiczność. Tegoroczne centra festiwalowe to:  Ciechocinek (12 sierpnia), Dobrzyń nad Wisłą (13 sierpnia), Toruń (14-15 sierpnia).

Festiwal Wisły to tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzecznego rzemiosła i bogactwa nadwiślańskich smaków. Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek, Osiek nad Wisłą, Toruń. Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły, między 675 a 735 kilometrem rzeki.

Po drodze wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta, urocze wsie o wiślanych korzeniach, a także niebezpieczne rafy kamienne i zapierający dech punkt widokowy.

Festiwal Wisły jest okazją do spotkania z tą magiczną rzeką, jej tradycją, kulturą i dziedzictwem, jakim są choćby drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków. Większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary i transportowano wybierany z dna piasek, a także mniejsze, służące głównie do połowu ryb, pychówki, lejtaki, łodygi, zwane czasem nieszawkami. Każdą z tych łodzi można się podczas Festiwalu przepłynąć i poznać jej budowę.

Na plaży miejskiej w Ciechocinku, na nadwiślańskim Tarasie Widokowym im. Michała Kokota w Osieku nad Wisłą i wreszcie na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu wystąpią zespoły grające muzykę żeglarską, pojawią się rękodzielnicy związani z Wisłą i liczne stoiska prezentujące kulinaria w ramach targów kulinarnych „Nadwiślańskie Smaki”. Można będzie skosztować potraw i nabyć produkty regionalne terenów nadwiślańskich z południa i północy Polski.

Nim tegoroczny Festiwal Wisły zostanie oficjalnie otwarty w Ciechocinku kawalkada tradycyjnych  łodzi rzecznych ruszy 12 sierpnia z Włocławka. Tam dzień wcześniej (sobota 11 sierpnia) zaplanowano wieczorem w przystani imprezę dla mieszkańców o nazwie „Potańcówka z flisakami”. 12 sierpnia Festiwal Wisły zacznie się poranną mszą świętą we włocławskiej katedrze poświęconą ludziom Wisły i paradą wzdłuż Bulwarów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rzeczna flotylla zatrzyma się w Nieszawie, gdzie odbędzie m. in. pokaz łowienia siecią w wiślanym nurcie. O godzinie 16.30 festiwalowa kawalkada kilkudziesięciu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych dotrze do pierwszego miasta festiwalowego, którym w tym roku jest Ciechocinek.

Tegoroczną nowością Festiwalu Wisły jest udział gminy Obrowo, która słynie z punktu widokowego na Wisłę uznawanego za jeden z najwspanialszych na całej jej długości. Zalety tego miejsca sławił Michał Kokot, artysta i regionalista z Osieka, który w miejscu tym postawił figurę Chrystusa znaną wszystkim pływającym Wisłą. To tu 13 sierpnia zagości festiwal. Muzyka żeglarska tym razem będzie konkurować z żywiołową muzyką ludową, ponieważ tego dnia odbędzie się właśnie „u Kokota”, na wysokim wiślanym brzegu, Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych.

14 sierpnia w Toruniu znaczącą rolę odegrają Wikingowie, którzy podczas Festiwalu Wisły zamierzają uroczyście obchodzić 50-lecie ruchu wikińskiego w Polsce. Wszystko za sprawą studiującego w latach 60. w Toruniu Marka „Jarmeryka” Szablińskiego, który w 1968 roku zainicjował ten ruch. Zdjęcie dowodzonej przez niego wspaniałej łodzi wikińskiej „Świętosławy”, wykonane w 1971 doku pod mostem drogowym im. Piłsudskiego w Toruniu podczas historycznego rejsu Wisłą z Krakowa do Gdańska, to dziś relikwia polskich Wikingów. Dwudniowe obchody rocznicy zaplanowano w duchu skandynawskich wojowników. Będą bitwy na rzece, efektowne napady, a może nawet pożary…

15 sierpnia śmiałkowie pragnący przepłynąć Wisłę wpław, a jak pokazała ubiegłoroczna edycja Festiwalu Wisły, jest ich w całej Polsce ogromna rzesza, będą to mogli zrobić pod osłoną ratowników WOPR, policji wodnej i straży pożarnej. Tu obowiązywać będą wcześniejsze zapisy.

Ostatniego dnia Festiwalu (15 sierpnia w Toruniu) Wisła stanie się sceną widowiska z udziałem kilkudziesięciu tradycyjnych statków rzecznych i łodzi połączonego z koncertem na wodzie i mocnym akcentem na końcu.

Przez wszystkie dni Festiwalu Wisły publiczność będzie miała okazję wziąć udział w rejsach po rzece. Znaczącą rolę odegrają wiślane łachy, na które dowożona będzie publiczność. Warto bowiem spróbować tradycyjnych potraw flisackich gotowanych na ogniskach i posłuchać muzyki bliskiej ludziom rzeki w najbardziej naturalnych warunkach – na środku Wisły.

Obecność łach wiślanych zależy oczywiście od stanu wody w rzece, można się jednak spodziewać, że w połowie sierpnia te wiślane wyspy będą dostępne. W przeciwnym wypadku część festiwalowych działań odbędzie się na brzegach. W Toruniu na powstającej właśnie plaży na lewym brzegu Wisły, o której przywrócenie organizatorzy Festiwalu Wisły zabiegają od ponad roku.

Od 12 do 15 sierpnia 2018 roku Wisła ponownie ma głos!

Program Festiwalu Wisły

PODZIEL SIĘ OPINIĄ