< Powrót
2
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
VGSD2019/Robert Hajduk
Kamil Manowiecki (POL 72) podczas Volvo Gdynia Sailing Days 2019.

Przed nami Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie RS:X

Juniorzy w klasie RS:X powalczą o medale. Już 6 sierpnia w Sankt Petersburgu w Rosji rozpoczną się pierwsze wyścigi Mistrzostw Świata Juniorów.

Polska reprezentacja liczy dziewięcioro zawodników. Kamil Manowiecki, Maja Kuchta (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot), Dominik Lewiński, Jan Goralski, Michał Polak, Kamil Ugniewski (wszyscy GKŻ Gdańsk) oraz Julia Dawidowicz (YKP Warszawa) powalczą w kategorii wiekowej U19 czyli poniżej 19 roku życia. Karina Filip oraz Daniel Ugniewski (oboje z GKŻ Gdańsk) będą się ścigać w młodszej kategorii czyli U17 – do 17 roku życia.

Trenerami pomorskiej reprezentacji są Maciej Dziemiańczuk (trener Pomorskiej Kadry Młodzieżowej i SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Dawid Furmański (GKŻ Gdańsk).

– Na miejscu jesteśmy od 1 sierpnia. Do pierwszych wyścigów mistrzostw mamy 4 dni. Planujemy jeden trening dziennie. Nikt z nas wcześniej tu nie żeglował więc musimy zaznajomić się z akwenem. Na pierwszy rzut oka wygląda, że będą to warunki jeziorowe lub zbliżone do tych panujących na Zatoce Puckiej. Akwen jest zamknięty, oddzielony groblą od pozostałej części Zatoki Fińskiej. Popłyniemy zobaczyć start wyścigu próbnego, żeby opatrzeć się ze statkiem komisji i bojami. Startować nie będziemy. Nie ma potrzeby ryzykować ewentualnych kolizji przeddzień mistrzostw. – relacjonuje trener Dziemiańczuk.

Oficjalnie zawody rozpoczynają się 4 sierpnia, ceremonia otwarcia odbędzie się 5 sierpnia , a medalistów poznamy 10 sierpnia.

W zeszłorocznych mistrzostwach, które odbyły się w Steir Beach Penmarch we Francji najlepiej wypadła Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która zajęła 5 miejsce w kategorii U19. 31 lokatę zajęła wówczas Maja Kuchta (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którą również w tym roku zobaczymy na starcie. Mimo, że pozostali nasi reprezentanci debiutują w tej imprezie, to możemy liczyć na spore emocje i ostrą rywalizację. Kamil Manowiecki, Jan Goralski i Dominik Lewiński są świeżo upieczonymi medalistami Mistrzostw Polski w Sprincie do lat 19, a sam Kamil 19 lipca wywalczył bardzo dobrą 6 lokatę w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing rozgrywanych w Gdyni.

Start Pomorskiej Kadry Młodzieżowej jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Strona regat

Ambasadorką mistrzostw jest Stefania Elfutina. Rosjanka jest inspiracją dla wielu młodych żeglarzy. W wieku 19 lat zdobyła brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Obecnie przygotowuje się do przyszłorocznych regat olimpijskich w Tokio. Prawo startu dla swojego kraju Elfutina zdobyła, podobnie jak polska reprezentantka – Zofia Klepacka (Legia Warszawa), podczas mistrzostw świata w Aarhus w 2018 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ