< Powrót
8
października 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle, mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„Próchno i Rdza”
Na ubiegłorocznej edycji „Próchna i Rdzy” pojawiły się 34 jachty.

Przed nami rekordowy zlot „Próchno i Rdza”

40 jednostek i ponad 300 żeglarzy weźmie udział w 11. Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, który w dniach 10-13 października odbędzie się w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej.

Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się i kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa. Zobaczyć je wszystkie przy jednym nabrzeżu – to prawdziwa gratka!

– Dla każdego znajdzie się coś atrakcyjnego – zapowiada Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu. – Jednych zachwycają mahoniowe drewniane kadłuby, innych pociągają duże oldtimery jak „Bryza H” czy „Antica”, a ciekawą pozycją będą też stalowe jachty, zwłaszcza wyprawowe – np. „Inatiz”.

Dlatego w drugi weekend października warto wybrać się do gdyńskiej mariny, gdzie przy Falochronie Wschodnim będzie gościła flotylla „Próchna i Rdzy”. Popołudniami jachty będą udostępnione do zwiedzania, a żeglarze z radością opowiedzą historie poszczególnych jednostek. Natomiast w sobotę 12 października jachty wypłyną na paradę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego, by zaprezentować się wszystkim pod pełnymi żaglami.

Program zlotu

Czwartek, 10 października 2019

17.00   Spotkanie jachtów na Helu
20.00   Impreza szantowa dla uczestników zlotu

Piątek, 11 października 2019

11.00   Wypłynięcie z Helu
11.00 – 16.00  Wspólne pływanie we flotylli
16.00   Wejście do Gdyni, cumowanie jachtów w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
17.00 – 19.00  Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19.00   Odprawa kapitanów – omówienie planu sobotniej parady
20.00   Impreza dla uczestników zlotu

Sobota, 12 października 2019

11.00   Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zlotu
11.30   Wypłynięcie jachtów na paradę
12.00 – 13.00  Uroczysta parada jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego
13.00 – 16.00  Wspólne pływanie we flotylli do Mola w Sopocie
16.00   Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16.00 – 19.00  Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19.00   Otwarty koncert szantowy zespołu Old Mariners w hangarze YK Stal, konkursy i trójbój marynarski

Niedziela, 13 października 2019

09.00 – 12.00  Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu

W tym roku w zlocie weźmie udział rekordowa liczba czterdziestu jednostek. Dwadzieścia z nich będzie drewnianych, a dwadzieścia stalowych.

– Na rosnącą liczbę jednostek na zlocie wpływają trzy zjawiska – tłumaczy Maciej Sodkiewicz. – Po pierwsze Polacy rekonstruują stare jachty. Świetnym przykładem jest „Stomil” – łódka, która weszła na falochron w Świnoujściu w 1991 roku, wiele lat czekała na remont, ale znaleźli się pasjonaci, którzy postanowili ją odbudować. Po drugie przypływa do nas coraz więcej jachtów z Pomorza Zachodniego. No i po trzecie – zaczynają pojawiać się jachty pod obcymi banderami. W tym roku płynie do nas „Blue Lady”, która na co dzień stacjonuje w Oslo.

Żeglarze z „Próchna i Rdzy” znani są też z zamiłowania do dobrej zabawy, a od lat w czasie zlotu odbywa się koncert szantowy. W tym roku w sobotę o godzinie 19 w hangarze YK „Stal” w Gdyni otwarty dla wszystkich koncert zagra zespół szantowy Old Mariners. Po występie będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych konkurencjach marynarskich, takich jak przeciąganie liny czy siłowanie się na rękę.

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest Szkoła Żeglarstwa Sekstant, a partnerami strategicznymi miasto Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Partnerem medialnym jest portal Żeglarski.info.

Strona imprezy

PODZIEL SIĘ OPINIĄ