< Powrót
10
marca 2021
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
przekop

Przekop Mierzei Wiślanej na półmetku, widać ogrom wykonanej pracy

Prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną osiągnęły półmetek. W związku z tym 10 marca odbyła się wizytacja terenu budowy z udziałem z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Na miejscu obecni byli także dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski, prezes Zarząd Grupy NDI SA Małgorzata Winiarek-Gajewska oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także przedstawiciele portu w Elblągu i władz samorządowych z prezydentem Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Minister Adamczyk zwrócił uwagę na trwające w różnych częściach kraju duże inwestycje komunikacyjne o znaczeniu ogólnopolskim, istotne także dla funkcjonowania transportu w całej Europie środkowej i południowej – tunel pod Świną, budowa trasy Via Carpatia i Via Baltica.

– Jeśli ktokolwiek dziś będzie mówił, że ta inwestycja jest niepotrzebna, niech rozmawia z samorządowcami regionu, w którym się znajdujemy – mówił o przekopie przez Mierzeję minister Adamczyk. – Każdy z nich mówi o wielkiej nadziei, jaka wiąże się z realizacją tego przedsięwzięcia. To nie tylko dostęp dla wszystkich tych, którzy zajmują się transportem morskim do portu w Elblągu, ale szansa dla Warmii, szansa dla Elbląga.

Wizytujący budowę przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zadeklarowali, że na dziś nie przewidują żadnych opóźnień w realizacji przedsięwzięcia, a środki na jej przeprowadzenie są zabezpieczone. Rzeczywiście, ogrom wykonanej dotychczas pracy, robi wrażenie. Wiele elementów przyszłego toru wodnego jest już widocznych.

Zdaniem dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Wiesława Piotrzkowskiego, budowa kanału żeglugowego między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym jest inwestycją szczególną, która stworzy w tym regionie nowe możliwości.

– To będą możliwości w postaci zwiększonych ładunków, które będą spływały do elbląskiego portu – zauważył Wiesław Piotrzkowski. – Do tej pory, w zależności od pojemności barki, mogły tam docierać ładunki od 800 do 850 ton. Teraz będzie to od 3 do 4 tysięcy ton. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie to będą oszczędności w wymiarze ekonomicznym. Ta inwestycja jest konieczna, szkoda, że jest realizowana tak późno.

Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes Zarząd Grupy NDI SA, poinformowała, że do zakończenia inwestycji pozostało 15 miesięcy. Z jej informacji wynika m.in., że do budowy zabezpieczenia falochronów są wykorzystywane nowoczesne x-bloki wykonane w unikalnej, nowatorskiej technologii. Budowa przekopu jest pierwszą w kraju i drugą w Europie inwestycją, gdzie zostały zastosowane.

Jak zapewnił kierownik budowy Dominik Wróblewski, właśnie zakończyło się scalanie elementów mostu południowego. Teraz na budowie trwa m.in. pogłębianie odcinka północnego, w celu wprowadzenia pierwszych jednostek pływających niezbędnych przy pracach morskich na Zatoce Gdańskiej. Trwa też profilowanie skarp oraz prace narzutowe i roboty żelbetowe na falochronach portu osłonowego.

Całość inwestycji składa się z trzech etapów
Etap I – właśnie realizowany, obejmuje budowę Portu Osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym i budynków kubaturowych, w tym kapitanatu Nowy Świat wraz z instalacjami i parkingami. W ramach tej części powstanie również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą niezakłócony przejazd nad kanałem, powstanie także punkt widokowy. Na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany będzie urobek, a która docelowo stanowić będzie siedlisko dla ptaków.

Etap II – obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które przejmą funkcje przeciwpowodziowych wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą.

Etap III – scalający całą inwestycję, to roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny, będą miały 5 m głębokości.

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ