< Powrót
28
maja 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza

Przyjaciele „Daru Pomorza” uczcili rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Wodowanie książki, referaty poświęcone polskim żaglowcom szkolnym i rozmowy przy kawie. Tak w poniedziałek 28 maja Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza uczciło stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z okazji setnej rocznicy powrotu Polski na mapę świata, stowarzyszenia morskie i żeglarskie przygotowały wiele różnych inicjatyw – m.in. rejsy i konkursy. W świętowanie włączyło się również Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza, które na muzealnej fregacie zorganizowało sesję „Statki szkolne w 100-leciu niepodległości Polski”.

– Chcielibyśmy pokazać, jaki był wkład marynarzy w naszą historię i jakie zasługi miały statki dla Polski – mówi Stefan Krella, prezes Towarzystwa.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 60 osób, w tym poseł Tadeusz Aziewicz, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Jerzy Litwin, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski i prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski.

– Chociaż „Dar Pomorza” nie służy już do szkolenia kadr morskich, odgrywa chyba jeszcze większą rolę – mówi Jerzy Litwin. – Jest miejscem, gdzie edukujemy społeczeństwo polskie, przypominamy nasze tradycje. A młodzi ludzie mogą się nim zainspirować i może będą chcieli wykonywać zawody morskie.

Tematem przewodnim sesji były polskie żaglowce szkolne. Stefan Krella, prezes Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza, opowiedział o pierwszym polskim żaglowcu, czyli o „Lwowie”. Marek Twardowski z Narodowego Muzeum Morskiego skupił się na zmianach technicznych wprowadzanych na przestrzeni lat na „Darze Pomorza”. Z kolei admirał Czesław Dyrcz opowiedział o najważniejszych żaglowcach Marynarki Wojennej – „Iskrze” i „Iskrze II” – zwracając uwagę nie tylko na same statki, ale przede wszystkim szkolenie ich załóg. Ostatnia prelekcja należała do kpt. Marka Marca, który swoją opowieść o „Darze Młodzieży” okrasił wieloma anegdotami.

Niespodzianką podczas sesji było wodowanie albumu „Dar Młodzieży”. 35 lat, autorstwa Lechosława Bara, Tomasza Degórskiego, Aleksandra Goska i Cezarego Spigarskiego.

Spotkanie było również okazją, by uhonorować medalem Za Szczególne Zasługi Dla Żeglarstwa Pomorskiego Jerzego Litwina, Stefana Krellę, Marka Twardowskiego, Czesława Dyrcza i Marka Marca. Medal, legitymację i krawat wręczył odznaczonym Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ