< Powrót
7
czerwca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy / World Sailing
PŚ Marsylia 2019
Piotr Myszka.

PŚ Marsylia 2019: Myszka oraz Melzacka i Łoboda wiceliderami

Piotr Myszka awansował na drugie miejsce w klasie RS:X. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wskoczyły na tę samą pozycję w klasie 49erFX. To bilans po trzecim dniu finałowych regat żeglarskiego Pucharu Świata, który odbywa się w Marsylii.

Czwartek  6 czerwca przyniósł nad francuskie wybrzeże słabszy wiatr niż dzień wcześniej. To pozwoliło organizatorom na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów z cyklu Pucharu Świata u wybrzeży Francji.

Bardzo dobrą żeglugę w windsurfingowej klasie RS:X zaprezentował Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Rozpoczął dzień miejscem drugim, następnie zajął trzecie oraz pierwsze i awansował z pozycji szóstej na drugą. Prowadzenie utrzymał Włoch Mattia Camboni (miejsca 1, 2 i 9). W konsekwencji Polak traci do niego osiem punktów.

Z kolei spadek z lokaty dziesiątej na dwunastą zanotował Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (miejsca 17, 16 i 1.). W kategorii kobiet pozycję dwudziestą drugą na osiemnastą zamieniła Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 11, 17 i 13). Natomiast z dwunastej na dwudziestą czwartą spadła jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska. Nie pojawiła się tego dnia na wodzie. Nową liderką została aktualna mistrzyni świata i Europy, Holenderka Lilian de Geus (miejsca 6, 6 i 1).

Powody do zadowolenia po czwartkowej rywalizacji w klasie 49erFX miały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Mijały linię mety, drugie, trzecie, piąte oraz pierwsze. W związku z tym przesunęły się w klasyfikacji generalnej z pozycji czwartej na drugą. Na prowadzenie wysunęły się reprezentantki Francji Julie Bossard i Aude Compan (miejsca 1, 1, 2 i 3).

Cztery wyścigi odbyły się także w kategorii mężczyzn w klasie 49er. Trzeci dzień zmagań falstartem zaczęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia). Później jednak dwukrotnie zajęli miejsce dziewiąte i raz siódme. To poskutkowało minimalnym spadkiem z pozycji dziesiątej na jedenastą. Na pierwszą lokatę wskoczyli Hiszpanie Federico Alonso Tellechea i Arturo Alonso Tellechea (miejsca 1, 1, 1 i 2).

Na szóstym miejscu wśród kiteboardzistów nadal znajduje się Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno). Przypływał tego dnia piąty, siódmy, czwarty i dziewiąty. Z kolei z lokaty siedemnastej na czternastą powrócił Błażej Ożóg z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 11, 8, 16 i 8). Niezmiennie prowadzi aktualny mistrz świata, Francuz Nicolas Parlier (miejsca 1, 1, 2 i 7).

Trzy starty w klasie 470 mają za sobą Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Po miejscach czternastym, siódmy oraz dziewiątym spadły z pozycji dziesiątej na dwunastą. Nowymi liderkami zostały aktualne wicemistrzynie Europy i Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 4, 2 i 1).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 7 czerwca na godzinę 11. Klasy windsurfingowe oraz 49er, 49erFX, kiteboarding i Nacra 17 swoje wyścigi medalowe będą miały w sobotę 8 czerwca, a pozostałe konkurencje zakończą regaty w niedzielę.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ