< Powrót
13
lipca 2016
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
mat. prasowe

Puchar Bałtyku Południowego 2016 na półmetku

Rozegranie regat o Puchar Rektorów (79 lipca) wyznacza zakończenie pierwszej połowy rywalizacji w tegorocznej edycji Pucharu Bałtyku Południowego.

Niestety nie jesteśmy w stanie poddać jednoznacznej analizie efektów osiągniętych na obecnym etapie, z powodu nieotrzymania dotąd sprawozdań z regat od kolegów z Zalewu Wiślanego. Dotyczy to głównie grupy KWR, preferowanej w regionie elbląskim. Oczekując na doręczenie raportu z Pucharu Mariny Elbląg i Pucharu Trzech Marszałków, odnotować należy w tej grupie znaczną przewagę Jerzego Jankowskiego z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej na s/y „Eljacht”, nad następnym Aleksandrem Gorlachem z Jachtklubu Ost-West w Kaliningradzie na s/y „Mur-Mur”. Łącznie 55 sterników w grupie KWR sklasyfikowano dotąd w ośmiu na jedenaście rozegranych regat.

Najliczniej reprezentowaną grupą jest Open, w której sklasyfikowano 66 sterników we wszystkich siedmiu regatach, w których grupa była reprezentowana. Przewodzi jej Konrad Smoleń z YKP Gdynia (s/y „Bigger Johnka”) przed Sergeyem Pavlenko (s/y „Błagodarnost’ 2”), reprezentującym Jachtklub Stoczni Gdańskiej. Już te dwa nazwiska zwracają uwagę na tendencję „ucieczki” części renomowanych żeglarzy regatowych z prestiżowej jak dotąd grupy ORC. Ich śladem poszli również Eugeniusz Ginter z CSW Opty Ustka (s/y „Vihuela”), czy też Mirosław Zemke z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (s/y „Hobart”).

To zjawisko wydaje się być pokłosiem przejawionego z początkiem sezonu niezadowolenia ze zbyt daleko posuniętej łatwowierności okazanej przez mierniczych w odniesieniu do armatorów występujących o wydanie świadectwa ORC Club na podstawie samodzielnie wykonanych pomiarów. Trzeba jednak wierzyć, że przyczyny frustracji zostaną niebawem usunięte, a grupa ORC przywrócona do należnego jej stanu.

ORC obejmuje na obecnym etapie 44 sterników. Przewodzą w niej ex aequo Krzysztof Paul z AKM Gdańsk (s/y „Duży Ptak”) i Tomek Konnak z JKM „Gryf” Gdynia (s/y „Czarodziejka”). Na trzecim miejscu, z niewielką stratą lokuje się Łukasz Trzciński z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (s/y „Goodspeed”). Sternicy grupy ORC klasyfikowani byli w sześciu regatach.

Podsumowując obecny etap rywalizacji należy stwierdzić, że bardzo ostro wystartował od samego początku region pomorski, który przeprowadził cztery spośród sześciu przewidzianych kalendarzem regat. Pozostające do rozegrania wyścigi  to Puchar Obrońców Westerplatte i Gdynia-Władysławowo-Gdynia, zaplanowane na przełomie sierpnia i września.

Bardzo późno do rywalizacji przystąpił region zachodniopomorski, który pierwsze regaty „Dni Morza” w Świnoujściu rozegrał w ostatni weekend czerwca. Regiony elbląski i kaliningradzki przeprowadziły dotąd po trzy regaty, czyli osiągnęły 50 proc. zaawansowania. Ponieważ z Elbląga wpłynęło wyłącznie sprawozdanie z regat Masfrost Cup, nie można poddać ocenie pozycji tego regionu w ogólnej rywalizacji.

Jedno w odniesieniu do regionu elbląskiego jest pewne, nie przewidują klasyfikacji w grupie ORC. Przynajmniej jeszcze nie w bieżącym sezonie. Podobnie z grupą ORC ma się sprawa w regionie kaliningradzkim, choć z uwagi na współpracę Jachtklubu Kaliningradzkiego z Jachtklubem Stoczni Gdańskiej, grupa ORC została sklasyfikowana w przeprowadzanych wspólnie regatach o Puchar Dwóch Komandorów.

To nie wszystkie regionalne, specyficzne tendencje, albowiem należy zwrócić uwagę, iż w regionie zachodniopomorskim po wyborze na dowodzącego żeglarstwem morskim Andrzeja Armińskiego, zauważalny jest zwrot w stronę wyspecjalizowania na rzecz wyścigów krótkich, kilkumilowych, rozgrywanych na akwenach morskich, z zastosowaniem formuły ORC. Odróżnia to ów region od pomorskiego, gdzie organizatorzy starają się w jednych regatach rozegrać przynajmniej jeden wyścig długodystansowy, kilkunasto-/kilkudziesięciomilowy.

Zarówno w jednej, jak i drugiej koncepcji tkwi pomysł na rozwój morskiego żeglarstwa regatowego. Interesujące, która z nich przyniesie efekty w postaci zwiększonego zainteresowania regatami jachtów morskich z wykorzystaniem formuł wyrównawczych. O stosowną analizę będzie można pokusić się już po zakończeniu przyszłorocznej edycji Pucharu Bałtyku Południowego, w sezonie przeprowadzenia Mistrzostw Europy ORC w Gdańsku.

Do tej pory w Pucharze Bałtyku Południowego udział wzięło 165 sterników, reprezentujących 55 klubów, a także niezrzeszonych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ