< Powrót
25
maja 2016
Tekst:
biuro PBP
Zdjęcie:
mat. arch.

Puchar Bałtyku Południowego 2016 startuje w sobotę

Ceremonie otwarcia sezonów różnego szczebla już za nami. Czas na rywalizację regatową w Pucharze Bałtyku Południowego. Warto odnotować, że w sobotę 21 maja w Wyścigu o Puchar Otwarcia Sezonu Żeglarskiego w Gdańsku, w części gdyńskiej zwyciężył Zbigniew Witbrot na s/y „Orion”, zaś w gdańskiej, tradycyjnie Sierioża Pavlenko na s/y „Błagodarnost’ 2”. Tegoroczny Puchar Bałtyku Południowego inaugurują pomorskie regaty Żeglarski Puchar Trójmiasta.

Co prawda termin składania zgłoszeń upłynął w sobotę 21 maja, ale można jeszcze próbować w dniach 26 i 27 maja dopisać się do listy startowej powstającej w te dni na przystani Mariny Gdańsk.

Kolejne regaty już 3 czerwca. Będzie to Masfrost Cup na Zalewie Wiślanym w Tolkmicku.

11 czerwca wracamy do Mariny Gdańsk na regaty o jej Puchar, do których zgłoszenia będą przyjmowane do piątku 10 czerwca, do godz. 20.

18 czerwca z Krynicy Morskiej startują regaty o Puchar Mariny Elbląg składające się z jednego, długiego wyścigu wokół Zalewu Wiślanego. Zgłoszenia do tych regat przyjmowane będą wyłącznie do 10 czerwca.

17 czerwca na trasie z Bałtijska do Górek Zachodnich startują jachty w regatach o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego. Polskie jachty, które chciałyby wziąć w nich udział powinny niezwłocznie podjąć tę decyzję, ponieważ procedury wizowe wymagają czasu, a do startu pozostały nieco ponad trzy tygodnie. Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego rozpoczyna blok regatowy w skład którego wchodzą ponadto Eljacht Cup i Puchar Dwóch Komandorów, a który kończy się w niedzielę 19 czerwca. Warto zwrócić szczególną uwagę na termin 6 czerwca (poniedziałek), w którym kończy się czas przyjmowania zgłoszeń do Eljacht Cup. Organizator twierdząc, iż dobre przygotowanie wymaga wczesnej wiedzy o liczbie uczestników, postanowił bezwzględnie dotrzymać tego terminu dla jachtów chcących być oficjalnie przyjętymi do regat. Te jachty, które zgłoszą się po wyznaczonym terminie nie będą uwzględnione przy wręczeniu nagród i nie zostaną ujęte w klasyfikacji PBP.

25 czerwca na Zatoce Pomorskiej, której akwen od tego roku w klasyfikacji PBP traktowany jest w całości, jako wody morskie, wystartują pierwsze zachodniopomorskie regaty Kalendarza PBP 2016 – Dni Morza, organizowane przez świnoujski JKMW „Kotwica”. W tym samym terminie z Gdyni ruszą jachty do nowych, prawdziwie pełnomorskich regat Gdynia Doublehanded Regata na trasie do Ventspils i z powrotem. To nowa inicjatywa, która po potwierdzeniu słuszności założeń organizacyjnych oraz najprawdopodobniej zmianie terminu, ma duże szanse od następnego sezonu znaleźć się w Kalendarzu PBP.

Jak można zauważyć w tekście powyżej informujemy o terminach składania zgłoszeń, będących jednocześnie terminami dokonywania wpłat opłat wpisowych. Pragniemy w ten sposób zwrócić uwagę uczestników regat na wyrażaną przez Organizatorów w ten sposób dezaprobatę dla niefrasobliwie lekceważącej postawy niektórych załóg, w tym również w odniesieniu do znajomości Zawiadomienia o Regatach i Instrukcji Żeglugi.

Dwa regiony, zachodniopomorski i pomorski dla poprawy jakości przeprowadzania regat stawiają do dyspozycji ich Organizatorów wyspecjalizowane ekipy sędziowskie wyposażone w odpowiedni sprzęt. Region zachodniopomorski tę zasadę postanowił ograniczyć do grupy ORC. Będziemy bacznie obserwować skutki owych zmian szczególnie pod kątem udziału polskich załóg w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy ORC w Gdańsku.

Dalszą część sezonu zapowiemy w końcu czerwca, ale już dziś chcemy wskazać, iż lipcowe pozycje Kalendarza PBP 2016 zawierają regaty, które w podsumowaniu poprzedniego roku uznane zostały za najpopularniejsze, co powoduje, że uzyskały promujący wskaźnik punktowy o wartości P=1,1. To może wydawać się skromną premią, ale dla uzyskania lepszej lokaty w końcowej klasyfikacji nie jest konieczna znaczna przewaga punktowa. Wystarcza 0,1 pkt. Będąc przy punktacji przypominamy o kolejnej nowości. Do klasyfikacji PBP można uzyskać za każde regaty maksymalnie 15 pkt. Za każdą kolejną lokatę o 1 pkt. mniej, a za miejsce 16 i dalsze otrzymamy 0,5 pkt.
Życzymy powodzenia!

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ