< Powrót
6
maja 2019
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
mat. prasowe
Puchar Bałtyku Południowego

Puchar Bałtyku Południowego – zaczynamy sezon 2019

Za niespełna trzy tygodnie startuje siódmy sezon rywalizacji w Pucharze Bałtyku Południowego. Doświadczenia zgromadzone w okresie klasyfikowania załóg jachtów ścigających się na czterech różnych akwenach, w sytuacji znaczącego zróżnicowania regionalnych upodobań regatowych utrwalonych w latach wcześniejszych, pozwalają pozytywnie ocenić dotychczasowy przebieg tego skomplikowanego projektu.

Szczególnie trudny okazał się okres ostatnich 2-3 sezonów, nacechowany z jednej strony tęsknotami do zachowania odrębności regionalnej, a z drugiej obiektywnymi trudnościami kontynuowania współpracy, wynikającymi m.in. z utrudnień w przekraczaniu naszej wschodniej granicy.

Początek bieżącego roku poświęcony został przygotowaniu nadchodzącego sezonu, którego finałem była 30 kwietnia Konferencja PBP w Gdyni. Dodatkowo w kwietniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami regionu zachodniopomorskiego w Szczecinie. Prowadzone konsultacje ujawniły potrzebę głębszego przeanalizowania oczekiwań uczestników regat w zakresie uatrakcyjnienia przebiegu sezonowej rywalizacji.

Za konieczne należy uznać również dążenie do podniesienia poziomu sportowego regat objętych klasyfikacją, co może spowodować konieczność ograniczenia w przyszłości zawartości kalendarza. Nie należy też pominąć wzrostu motywacji płynącej z podnoszenia poziomu organizacyjnego głównych regat krajowego sezonu, czyli mistrzostw Polski i cyklu regat pucharu Polski. Wymagania stawiane ich organizatorom nieuchronnie zaczną oddziaływać na oczekiwania uczestników regat niższego poziomu. Trudno obecnie przewidzieć w jakim tempie poszczególne regiony zechcą sprostać rosnącym wymaganiom, ale wydaje się oczywistym, że pytanie nie brzmi „czy zechcą?”, ale „kiedy to nastąpi?”.

Tegoroczny sezon zaczniemy 24 maja w Gdyni Żeglarskim Pucharem Trójmiasta, a następnie kontynuować będziemy zmagania na akwenach Zalewu Wiślanego, Zatoki Pomorskiej i Zalewu Kaliningradzkiego.

Klasyfikacja PBP obejmować będzie tradycyjne dotąd trzy klasy jachtów, z wyodrębnioną kategorią regat morskich. Podejmowane w ostatnim okresie zabiegi o eliminowanie klasy Open nie zostały przyjęte, ale wnioski płynące z argumentacji używanej w tym zakresie powinny zostać wyciągnięte zarówno przez organizatorów regat, jak też załogi rywalizujące w tej klasie. Należy przewidywać, że nadchodzący sezon może okazać się decydujący dla przyszłych modyfikacji regulaminowych.

Organizatorzy Pucharu Bałtyku Południowego życzą biorącym udział w zmaganiach wielu pozytywnych emocji i satysfakcji z osiągniętych sukcesów.

Kalendarz PBP

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ