< Powrót
9
sierpnia 2015
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Uczestnicy czwartej edycji regat o Puchar Korsarza.

Puchar Korsarza za nami

W sobotę 8 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się czwarta edycja Pucharu Korsarza. Na liście startowej znalazły się 22 jachty z niemal setką żeglarzy na pokładach.

W grupie ORC Club zwyciężył jacht „Pallas” pod dowództwem Jana Piernikarczyka. Drugie miejsce zajął jacht „Czarodziejka” pod kapitanem Tomaszem Konnakem, trzecie „Twins” pod Andrzejem Mielickim.

W grupie KWR klasyfikacja wyglądała następująco: pierwsze miejsce – „Argea II” (Andrzej Gierulski), drugie miejsce – „Ekler” (Piotr Kropidłowski) i trzecie – „Stoczniowiec 80” (Jacek Gnyszka).

W grupie Open: pierwsze miejsce – „JV24” (Andrzej Wyszyński), drugie miejsce – „Kapitan II” (Jerzy Brezdeń) i trzecie miejsce – „Vataha” (Paweł Wilkowski).

Pełne wyniki znaleźć można w galerii zdjęć pod artykułem. 

Regaty o Puchar Korsarza swoją nazwą nawiązują do najstarszego (1934 r.), wciąż użytkowanego polskiego jachtu „Korsarz”, który w 1936 roku pod dowództwem kpt. Tadeusza Prechitko wygrał regaty przedolimpijskie w Kilonii. Był to największy sukces przedwojennego polskiego żeglarstwa regatowego.

Nagrodą w regatach jest przechodni Puchar Korsarza – ufundowana przez Pomorski Związek Żeglarski replika złotego kompasu kapitańskiego, który otrzymała załoga jachtu „Korsarz” za zwycięski wyścig. Nagrodą główną w klasyfikacji ORC jest uwiecznienie zwycięzcy na mosiężnej tabliczce na kompasie.

Organizatorem regat jest Polski Klub Morski z Gdańska, partnerem PoZŻ, a fundatorem nagród była firma RS Rooto System. Triumfatorom regat nagrody wręczył prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ