< Powrót
14
września 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Marcin Ciachorowski
małych żagli

Puchar Małych Żagli 2020 rozstrzygnięty

Rozgrywane 12 i 13 września regaty im. Lesława Gąsiorowskiego w Osieku kończyły cykl Pucharu Małych Żagli. W klasyfikacji klubowej zwyciężył SKŻ Sopot, drugie miejsce wywalczył Gdański Klub Żeglarski, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Łebskiego Klubu Żeglarskiego.

Do klasyfikacji pucharowej zaliczano 4 imprezy zorganizowane kolejno w Gdańsku, Pucku, Łebie i Osieku. Regaty w Osieku rozgrywano w kilku kategoriach: Raceboarding, Bic Techno 4.0, 5.8, 6.8 i 8.8, ale w klasyfikacji PMŻ liczyły się grupy 4.0 oraz 5.8.

W podsumowaniu kategorii Bic Techno 4.0 najlepszy okazał się Olaf Podbielski z SKŻ, a w klasyfikacji dziewcząt komplet 300 punktów zebrała Kalina Szostek z GKŻ. W klasyfikacji 5.8 dziewcząt także triumfowała zawodniczka tego klubu. Marta Miedzierska zakończyła cykl pucharowy z maksymalną liczbą 300 punków. W klasyfikacji BT 5.8 chłopców triumfował Ryszard Zemfler (GKŻ).

– W tym roku wystartowaliśmy z pierwszą edycją Pucharu Małych Żagli, ale inicjatywa kiełkowała już od co najmniej dwóch lat – mówi Filip Lipski, trener koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – W jej realizacje zaangażowany był Grzegorz Mańkucki z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego oraz inni trenerzy z pomorskich klubów szkolących windsurferów. Ich przedstawiciele uznali, że aby osiągać wyniki, należy zadbać nie tylko o nabór klubowej kadry, ale także stworzyć warunki motywujące do treningów i uzyskiwania jak najlepszych rezultatów. Z mojego doświadczenia nabytego przy okazji organizacji Żeglarskiego Pucharu Kaszub wynikało, że cykl pucharowy jest dobrym rozwiązaniem dla takiej inicjatywy. Nazwę, nawiązującą do najmniejszych żagli, na których szkolą się najmłodsi windsurferzy, wymyślili sami deskarze. W tym roku opracowaliśmy regulamin i ruszyliśmy z regatami. Cztery kluby zorganizowały u siebie pucharowe zawody. Był wśród nich Łebski Klub Żeglarski, który po raz pierwszy zaangażował się w organizację imprezy na poziomie wojewódzkim. Regaty w ŁKŻ bardzo się spodobały młodym windsurferom. Pozostałe trzy kluby to – Pucki Klub Żeglarski „Na Fali”, GKŻ aspirujący do roli najlepszego klubu szkolącego młodą kadrę deskarzy i deksarek oraz UKS Kałebie w Osieku, który regularnie zasila swoimi zawodnikami wojewódzką kadrę w windsurfingu. Ocena cyklu należy do uczestników, ale wiem, że odbiór jest bardzo pozytywny i mam nadzieję, że w przyszłych latach będziemy kontynuować i PMŻ pod auspicjami PoZŻ i Pomorskiej Federacji Sportu. Impreza zorganizowana została w ramach Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu i dofinansowana z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Zwycięzcami regat w Osieku w poszczególnych kategoriach są: (klasyfikacja mężczyzn) Wojciech Melzacki w kategorii Raceboard, Adrian Boborycki (ŁKŻ) w Bic Techno 4.0, Ryszard Zemfler (GKŻ) w 5.8, Michał Wojtaś (ŁKŻ) w klasyfikacji 6.8/7.8.
Klasyfikacja kobiet: Raceboard – Mirela Stanisławska, Kalina Szostek (GKŻ) w Bic Techno 4.0, Marta Miedzierska (GKŻ) w klasyfikacji Bic Techno 5.8 (GKŻ), Zuzanna Gołebiewska (ŁKŻ) w Bic Techno 6.8/7.8.

Wyniki Pucharu Małych Żagli: BT 4.0, BT 5.8

Wyniki regat w Osieku: Raceboard, BT 4.0, BT 5.8, BT 6.8/7.8

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ