< Powrót
8
czerwca 2020
Tekst:
Filip Lipski, dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Puchar Mechelinek
Na zdjęciu debiutujące w Żeglarskim Pucharze Kaszub jachty klasy 2020.

Puchar Mechelinek – pierwsze regaty VI ŻPK rozegrane

Na starcie pierwszych regat VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub w tym roku stawiło się 101 zawodników z 9 pomorskich klubów. Uczestnicy współzawodniczyli w klasach Optimist, Cadet i w klasyfikacji Open – młodzież.

Poranek 6 czerwca przywitał zawodników silnym i porywistym wiatrem od brzegu dochodzącym do 28 węzłów. Komisja regatowa dwukrotnie odraczała zejście na wodę. Około godziny 14 siła wiatru w szkwałach spadła do 20 węzłów. Podjęto decyzję o rozegraniu wyścigów. Pierwszego dnia regat udało się przeprowadzić dwa wyścigi. Nie obyło się bez kilku wywrotek, ale wszyscy wrócili na brzeg bezpiecznie. Drugi dzień dla odmiany przebiegał w słabowiatrowych warunkach przy płaskiej wodzie i wietrze 4-8 węzłów.  Przeprowadzono 3 wyścigi we wszystkich klasach.

W klasie Optimist gr. B zwyciężył Tymon Przyjemczak z KS Zatoka Puck, przed Karolem Stachowskim z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego i Aleksandrem Paczosem  z MKŻ Arka Gdynia. W grupie Optimist UKS najlepszy był Wiktor Pawelczyk ze Stowarzyszenia Port Mechelinki, druga była Mila Faust z MKŻ Arka Gdynia a trzecia Hanna Wasilewska z UKŻ Lamelka Kartuzy.

W klasie Cadet całe podium zajęły załogi z UKŻ Lamelka Kartuzy a kolejne miejsca zajęli: Marcel Kuriańczyk z Filipem Nowakiem, Weronika Marszalik z Polą Kostuch, oraz Agnieszka Kąkol z Tymoteuszem Roszkowskim.

W klasyfikacji Open – młodzież (Open U24), w której współzawodniczyły załogi złożone z żeglarzy do 23 lat, na starcie stawiło się 6 załóg w tym 3 łodzie klasy 2020, 2 łodzie kl. Vaurien i jedna Omega. Dla nowej na naszych akwenach klasy 2020 start w Mechelinkach był pierwszym regatowym sprawdzianem. Pierwsze miejsce zdobyła załoga z MKŻ Arka Gdynia z załogą w składzie Kinga Brzóska, Jakub Kawicki, Jakub Widecheft, Filip Kapała (2020). Miejsce drugie wywalczyli zawodnicy z YKP Gdynia z Sewerynem Wysokińskim, Marcelem Krela, Jakubem Szmaglińskim, Danielem Domagałą (2020) a trzeci byli zawodnicy reprezentujący Stowarzyszenie Port Mechelinki, Natalia Majewska Iga Saj, Maksymilian Nadolski, Jakub Stachowski/Paweł Pepliński (2020)

Tegoroczny Puchar Mechelinek był wyjątkowy. W związku z sytuacją epidemiczną, związanymi z tym ograniczeniami i obowiązkami ciążącymi na organizatorach regat oraz bardzo krótkim czasem przygotowania, organizatorzy VI ŻPK podjęli decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia współzawodnictwa w grupie „0” Opimista i Omedze, a w klasie Open ograniczono się do uczestnictwa wyłącznie młodych zawodników (U24). Jednakże następnych regatach poszczególni organizatorzy mają prawo podjąć decyzję o powrocie na start seniorów w kl. Omega i Open.

– To były bardzo udane regaty – deklaruje Magdalena Radzka, członek zarządu Stowarzyszenia Port Mechelinki, organizatora Pucharu. – W tym roku po raz pierwszy w Pucharze Mechelinek uczestniczyły kluby z Gdańska i z Gdyni. Nasi goście byli bardzo zadowoleni z przebiegu i organizacji zawodów. Nie nudzili się nawet podczas oczekiwania na sprzyjające warunki pogodowe. Czas, kiedy nie było możliwe rozegranie wyścigów, wykorzystali na zwiedzanie naszej pięknej okolicy.

Regaty odbyły się przy wsparciu Gminy Kosakowo, Pomorskiej Federacji Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Kolejne regaty w kalendarzu VI ŻPK – Regaty o Puchar Jezior Chmielneńskich – zaplanowano na 18 i 19 lipca.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ