< Powrót
1
czerwca 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Puchar Polski w klasie Omega na Śląsku

W weekend 3 i 4 czerwca Śląsk będzie gościł czołówkę żeglarzy jachtów klasy Omega. Regaty Pucharu Polski odbędą się w Chełmie Śląskim.

Polem, a może raczej taflą sportowych zmagań będzie sztuczny Zalew Dziećkowice II, leżący na Śląsku, przy granicy z Małopolską. Organizatorzy zawodów: Polski Związek Klasy Omega i Yacht Club OPTY spodziewają się ponad 40. trzyosobowych załóg, które zjadą na Śląsk z całej Polski.

Żeglarskie święto rozpocznie się w sobotę 3 czerwca o godz. 10, kiedy to nastąpi oficjalne otarcie regat. Na wodę żeglarze wyjdą o godz. 11.30.

Po sobotnich, sportowych zmaganiach wieczór zapowiada się równie żeglarsko. O godz. 20 na plenerowej scenie Yacht Club OPTY wystąpi w pełnym składzie legendarny zespół szantowy Mechanicy Shanty. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Po koncercie zapłonie żeglarskie ognisko. Jak nie trudno się domyślać będzie gwarnie, śpiewnie, a może nawet tanecznie. W niedzielę żeglarze będą ścigać się od godz. 10. Zakończenie zawodów planowane jest około godz. 15.30.

– Organizacja regat tej rangi to dla nas spore wyzwanie, ale przede wszystkim duże wyróżnienie i cieszymy się, że po latach znów jesteśmy ich organizatorem – mówi Bogdan Jankowski, komandor Yacht Club OPTY. – Zrobimy wszystko, aby żeglarze, którzy przyjadą do nas z całej Polski czuli się dobrze i wrócili do domu nie tylko z pucharami, ale i duża dawką pozytywnej energii, której na Śląsku nie brakuje.

Zalew Dziećkowice, w ocenie wielu żeglarzy i nie tylko, jest jednym z najpiękniejszych akwenów w południowej Polsce. Tu w bezchmurny dzień żeglując, można równocześnie podziwiać szczyt Babiej Góry. Z tych względów zawody są doskonałą okazją do promocji gmin leżących nad zbiornikiem.

Działający na zalewie w Chełmie Śląskim Yacht Club OPTY, współorganizator regat, powstał 46 lat temu dzięki determinacji pracowników Huty Katowice. Zresztą przez wiele lat organizacja nosiła nazwę Klub Żeglarski „Huta Katowice”.

Ośrodek znajduje się na zachodnim brzegu zbiornika. Posiada dwa slipy do wodowania jachtów oraz dodatkowo mechaniczny slip szynowy, którym wodowane są najcięższe jednostki. Na terenie ośrodka można wypożyczyć sprzęt pływający i dobrze zjeść, bo przez cały rok działa restauracja Włoska Wioska Tawerna. Klub jest organizatorem kursów na patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego oraz na stopnie instruktorskie.

Żeglarska klasa OMEGA to najpopularniejsza klasa jachtów sportowych i turystycznych w Polsce. W ubiegłym roku klasa obchodziła swoje osiemdziesięciolecie. W tym roku odbyły się już dwie rundy zawodów rangi Pucharu Polski w Żninie i Olsztynie. Po regatach w Chełmie Śląskim żeglarze będą jeszcze walczyć o puchar w Jeziorsku, Pucku, Dąbkach i Świebodzinie.

Zalew Dziećkowice II, na którym odbędą się regaty często nazywany Zalewem Imielińskim jest jednym z największych rezerwuarów wody w województwie śląskim. Akwen ma powierzchnię około 750 ha. Przeciętna głębokość to ok 7 m. Pojemność blisko 53 mln metrów sześciennych. Dłuższy bok zbiornika liczy ponad 4 km.

Dominują tu wiatry zachodnie i północno-zachodnie, choć tej wiosny wyjątkowo często wieje silnie ze wschodu. Żegluga na Zalewie wymaga uwagi, bo wiatr często lubi zmieniać kierunek w zależności od miejsca, na którym znajduje się jacht.

Zbiornik zasilany jest, nie w sposób naturalny (mimo, że obok przepływa Przemsza), lecz poprzez system rurociągów, które tłoczą wodę z oddalonego o kilkanaście kilometrów rzecznego ujęcia na Sole w Małopolsce.

Woda wykorzystywana jest do produkcji wody pitnej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i dostarczana mieszkańcom aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Z zasobów zbiornika korzystają również zakłady przemysłowe znajdujące się w Zagłębiu i Małopolsce, w tym Huta Katowice czy bloki energetyczne spółki Tauron.

Regaty OPTY RACE 2023 w ramach Pucharu Polski w Klasie OMEGA odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Partnerami wydarzenia są: Powiat Bieruńsko-Lędziński, Gmina Chełm Śląski oraz Miasto Imielin.

Strona wydarzenia

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ