< Powrót
12
maja 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski
Lidia Sulikowska
Lidia Sulikowska

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – drugi dzień za nami

W prawie żadnej klasie nie nastąpiły zmiany na pierwszej pozycji podczas drugiego dnia pierwszej części Pucharu PZŻ, który odbywa się w Krynicy Morskiej. Wyjątkiem jest klasa Europa. W większości flot liderzy znacznie umocnili się na prowadzeniu.

Sobota 12 maja podczas pierwszej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego rozpoczęła się trochę inaczej niż piątek, ponieważ tego dnia od rana wiatru było jak na lekarstwo i trzeba było czekać na poprawę warunków. W związku z tym wyścigi rozpoczęły się z około trzygodzinnym opóźnieniem. Łącznie w zawodach bierze udział 113 zawodników.

W klasie 470 bezkonkurencyjne tym razem były Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin), które wygrały wszystkie trzy wyścigi i umocniły się na prowadzeniu. Z kolei z pozycji czwartej na drugą awansowały Antonia Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia) – miejsca 3., 2. i 3., ale do brązowych medalistek zeszłorocznych mistrzostw Europy tracą już aż dziewięć punktów. Natomiast z lokaty drugiej na trzecią spadli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk z SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 2., 3. i 4.).

– Dzisiaj poszło nam zdecydowanie lepiej niż w piątek. Wczoraj w pierwszym wyścigu wracałyśmy na start, ponieważ myślałyśmy, że znalazłyśmy się na falstarcie, ale potem okazało się, że jednak tak nie było. W każdym razie już od samego początku musiałyśmy odrabiać starty. Później pojawiło się więcej wiatru i my jako jedna z najlżejszych załóg nie byłyśmy w stanie popłynąć tak szybko jak ekipy męskie. Jednak w trzecim piątkowym wyścigu oraz w sobotnich startach panowały warunki, które najbardziej nam odpowiadały i mogłyśmy pokazać się z lepszej strony. Generalnie jest tak, że im wiatr jest silniejszy tym idzie nam gorzej. W związku z tym jednym z naszych celów jest to, żeby dużo pracować nad tym elementem i dążyć do coraz lepszego pływania w silnowiatowych warunkach. Uważam, że ciężką pracą i treningami jesteśmy w stanie poprawić nasze wyniki nawet pomimo mniejszej wagi w porównaniu do innych załóg – powiedziała Hanna Dzik.

Niepokonany w sobotnich wyścigach klasy Finn był Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który trzy razy wpływał na metę pierwszy i powiększył przewagę nad resztą stawki, znacznie zbliżając się do końcowego triumfu. Drugą pozycję utrzymał Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), po tym jak dwa miejsca drugie przedzielił czwartym. Na trzeciej lokacie pozostał także Mikołaj Lahn z UKŻ Wiking Toruń (miejsca 3., 2. i 4.).

Trzy wygrane wyścigi w rywalizacji juniorów w klasie RS:X kobiet ma za sobą prowadząca w klasyfikacji generalnej Lidia Sulikowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Zajmująca drugą pozycję jej klubowa koleżanka Weronika Marciniak (miejsca 2., 2. i 2.) traci do niej na razie cztery punkty więc w niedzielę może jeszcze powalczyć o zwycięstwo w całych regatach. Natomiast na trzecią lokatę awansowała kolejna zawodniczka sopockiego klubu, Maja Kuchta (miejsca 4., 5. i 4.).

W kategorii mężczyzn nadal bardzo dobrze żeglował Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 2., 1. i 2.), który odskoczył rywalom i zajmujący drugą pozycję Aleksander Przychodzeń z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 9., 1. i 4.) znajduje się aż trzynaście punktów za nim. Trzeci jest z kolei inny sopocianin Adam Żarnowski (miejsca 10., 4. i 8.).

W klasie 29er w pierwszej trójce nie zaszły żadne zmiany. Prowadzą Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński z YKP Gdynia (miejsca 1., 1. i 1.), a za nimi plasują się Paweł Jakubowski i Bartosz Łowicki z „NAUTICUS” YC Olsztyn (miejsca 5., 2. i 3.) oraz Mateusz Ksobich i Aleksander Wiszniowski AZS Poznań/JKW Poznań (miejsca 4., 3. i 6.).

W konkurencji Kite Foil siedem z dziewięciu wyścigów wygrał Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), a w dwóch ostatnich nie wystartował, ale i tak pozostał zdecydowanym liderem. Drugą pozycję utrzymał także Arkadiusz Kusalewicz, a trzeci nadal jest Jakub Jurkowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

W klasie OK Dinghy pierwsze dwie pozycje utrzymali Tomasz Gaj (miejsca 1., 1. i 1.) i Radosław Droździk (miejsca 2., 2. i 2.), a na trzecią wskoczył Marek Bernat (miejsca 3., 5. i 4.). Z kolei w klasie Europa trzy wyścigi wygrał Marcin Kozieł i awansował z lokaty trzeciej na pierwszą, drugi nadal jest Igor Derwich (miejsca 4., 2. i 2.), a trzecią pozycję zajmuje Ida Stachura (miejsca 3., 2. i 8.). Tylko w tej flocie nastąpiła zmiana lidera.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Krynica Morska.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ