Tadeusz Lademann
Prezydenta Miasta
Najliczniejsza w Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni była klasa 420.

Puchar Prezydenta Miasta Gdyni z wysoką frekwencją

214 zawodników klas olimpijskich i przygotowawczych rywalizowało w dniach 4-6 czerwca w Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni, zorganizowanym przez Yacht Klub Polski Gdynia.

Puchar Prezydenta Miasta Gdyni to jedna z najważniejszych żeglarskich imprez sportowych. Gromadzi zawodników z całej Polski. W tym roku w trzydniowych regatach rywalizowało 214 zawodników klas 29er, 420, 470, Laser 4,7, Laser Radial i Laser Standard. Uczestnikom dopisywała pogoda – było ciepło i słonecznie, choć w piątek zabrakło wiatru. Większość zaplanowanych wyścigów udało się jednak przeprowadzić.

W klasie 29er pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajęły Magdalena Chyla i Oliwia Jekiel, które wyprzedziły Zuzannę Zielińską i Agatę Gabrysiak (wszyscy Nauticus YC Olsztyn) oraz Gerarda Polaczyka i Kacpra Jaskułę (Klub Żeglarski Mewa/Jacht Klub Wielkopolski).

Ewa Lewandowska i Maria Konarzewska (KS AZS AWFiS Gdańsk/Giżycka Grupa Regatowa) uplasowały się na pierwszej lokacie w klasyfikacji generalnej w najliczniejszej klasie 420, w której rywalizowało 46 załóg. Drudzy byli Ludwik Grzelak i Tomasz Lewandowski (OKŻ Junga Olsztyn), a trzecie miejsce na podium zajęli Rafał Pogorzelski i Filip Fajfer (Giżycka Grupa Regatowa/MKS Dwójka Warszawa).

– Pływało nam się wyjątkowo dobrze – mówi Ewa Lewandowska. – Wcześniej, kiedy żeglowałyśmy na Optimistach, nie szło nam w Gdyni najlepiej. – Jesteśmy zadowolone, miałyśmy dobrą prędkość, tylko niektóre starty można by poprawić.

W klasie 470 natomiast zwyciężyła załoga Agnieszka Łapińska i Bartłomiej Szlija (Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Warszawskiego/UKŻ Lamelka Kartuzy), wyprzedzając nieznacznie Zofię Korsak i Juliana Gloeha (MKS Dwójka Warszawa) oraz Jakuba Gołębiowskiego i Hannę Dzik (MOS SSW Iława/YKP Gdynia).

– W piątek nie udało się w ogóle wyjść na wodę, natomiast w sobotę mieliśmy trzy dobre i jeden gorszy wyścig – tłumaczy Bartłomiej Szlija. – W niedzielę za to wszystko udało się nadrobić.

– Ale wygraliśmy tylko jednym punktem – dodaje Agnieszka Łapińska. – Były nasze warunki – mało wiało, a my jesteśmy lekką załogą. Teraz przed nami lipcowe mistrzostwa Europy i świata we Włoszech, na które zakwalifikowaliśmy się w eliminacjach z pierwszego miejsca.

Najlepsi zawodnicy klasy 470.

W klasie Laser 4,7 pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Jacek Kalinowski (Chojnicki Klub Żeglarski), drugie Igor Rudek (YKP Gdynia), a trzecie Antoni Lipiński (ChKŻ). Spośród dziewcząt najlepsza była Hanna Borkowska (Giżycka Grupa Regatowa), która była ósma w klasyfikacji generalnej. W Radialu z kolei w klasyfikacji generalnej triumfowała Laura Szulc (ChKŻ), która nieznacznie pokonała Adama Sokołowskiego (Nauticus YC Olsztyn) i Amelię Dziąbę (Giżycka Grupa Regatowa).

W Laserze Standardzie dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Giżyckiej Grupy Regatowej – Stanisław Klimaszewski i Konstanty Sawicki. Na ostatnim miejscu na podium uplasował się Dominik Śliwiński (MKŻ Arka Gdynia).

Organizatorem Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni był Yacht Klub Polski Gdynia, we współpracy z miastem Gdynią.