< Powrót
20
czerwca 2016
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Ludomił Sawicki

Puchar Prezydenta Sopotu 2016 zakończony

W dniach 17-19 czerwca w Sopocie odbywała się kolejna edycja regat Pucharu Prezydenta Sopotu, jednej z najstarszych imprez windsurfingowych na polskim morzu. W tym roku na starcie regat stanęło ponad 170  zawodników z sześciu krajów, którzy rywalizowali w klasach Formuła Windsurfing, RS:X, Raceboard, Techno 293, UKS BT 4.0 i Kitefoil Open. Dla Formuły Windsurfing i Kitefoil regaty w Sopocie liczone są do punktacji Pucharu Polski.

Oprócz kapryśnej aury pierwszego dnia regat, rywalizacji w Sopocie towarzyszyła słoneczna pogoda i wiatr do 20 węzłów. Trasa regat ustawiona była blisko brzegu, tak więc wyścigi były doskonale widoczne z sopockiej plaży i molo. Jako impreza towarzysząca, w sobotę odbył się dzień otwarty dla dzieci z programu edukacyjnego Energa Sailing. 

Zwycięzcy trzydniowej rywalizacji w ramach Pucharu Prezydenta Sopotu otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe o wartości 15 tysięcy złotych.

W klasie RS:X na podium stanęło dwóch zawodników z SKŻ Ergo Hestia Sopot. Na najwyższym – Paweł Tarnowski, który wygrał cztery z ośmiu wyścigów i w trzech był drugi, i na najniższym – Marcin Urbanowicz. Drugie miejsce z 9 punktową stratą do Pawła Tarnowskiego zajął Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk).

W klasie RS:X 8.5 seniorek pierwsze miejsce zajęła Norweżka Maria Aadland Mollestad, drugie Kamila Smektała (YKP Warszawa) i trzecie Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). W  klasyfikacji RS:X 8.5 juniorów dziewcząt na najwyższym podium stanęła Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia Sopot), druga była Magdalena Majewska (Baza Mrągowo), a trzecia Antonina Chrząszcz (GKŻ Gdańsk). Wśród juniorów chłopców pierwszy był Michał Zych reprezentujący klub gospodarzy – SKŻ Ergo Hestia Sopot, a drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Norwegii: Arne Frithjof Askvig i Jakob Ruud.

W Formule Windsurfing bezwzględnie zwyciężył Steve Allen (Australia), który wygrał trzy z czterech przeprowadzonych wyścigów. Drugie miejsce zajął Maciej Rutkowski (MOS Warszawa), a trzecie Filip Korczycki (AZS UW Warszawa).

W klasie Raceboard regaty w Sopocie wygrał Dominik Ptak (Szturwał Kalisz), przed Adamem  Chałupczakiem (Popiel Kruszwica) i Pawłem Frydrychowiczem (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W Techno293 7.8 mężczyzn całe podium zostało zajęte przez zawodników norweskich –  Kristiana Wendelborga, Henrika Wetlesen Borge i Matteo Fregosi Maao. Wśród kobiet najlepsza była Lidia Sulikowska, przed Agnieszką Szpak i Mają Kuchtą, wszystkie z SKŻ Ergo Hestia Sopot.

W klasie Techno293 6.8 mężczyzn na pierwszym miejscu jest Dominik Lewiński, na drugim Michał Polak  – obaj reprezentujący GKŻ Gdańsk, i na trzecim Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród kobiet – pierwsza Yulya Matveenko (Białoruś), druga Agata Zych (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i trzecia Karina Filip.

W klasyfikacji Techno293 5.8 chłopców pierwszy był Michał Lis (Baza Mragowo), przed Dawidem Sykułą (UKS Hals Sopot) i Bartoszem Ruszczykiem (Baza Mrągowo). Wśród dziewcząt zwyciężyła Nell Ryan, przed Amelią Zalewską, obie zawodniczki z SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Najmłodsi ścigali się w klasie BT 4.0. Wśród dziewcząt zwyciężyła Linda Falkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), przed Leną Mańkucką (GKŻ Gdańsk) i Aleksandrą Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród chłopców najlepszy okazał się Filip Dmochowski (GKŻ Gdańsk), drugie miejsce zajął Milo Sołomko (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i trzecie Igor Lewiński (GKŻ Gdańsk).

W tym roku po raz pierwszy w Pucharze Prezydenta Sopotu brali udział zawodnicy w klasie Kitefoil Open. Podczas zawodów na zmianę prowadzili Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno) i Błażej Ożóg (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Jednak niedzielne wyścigi ostatecznie zadecydowały o zwycięstwie Maksa Żakowskiego. Trzecie miejsce zajął Tomek Janiak (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Partnerami regat są miasto Sopot, Ergo Hestia oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą objęli Żeglarski.info oraz magazyn W Ślizgu. 

Wyniki końcowe

Więcej zdjęć w galerii – dzień 1, dzień 2, dzień 3.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ