< Powrót
15
czerwca 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Sopocki Klub Żeglarski
Puchar Prezydenta Sopotu 2020

Puchar Prezydenta Sopotu 2020 – część pierwsza

W dniach 13-14 czerwca w Sopocie Kitefoil, Windfoil oraz Finn rywalizowały podczas pierwszej odsłony regat o Puchar Prezydenta Sopotu. 

– PPS to tradycyjna impreza, organizowana już 41 raz – powiedział po ceremonii zakończenia Piotr Oleksiak, organizator z ramienia SKŻ ERGO Hestia Sopot. – Cały czas dostosowywaliśmy nasze działania do wytycznych zawartych w kolejnych rozporządzeniach  i przygotowywaliśmy się do bezpiecznego rozegrania zawodów. Ostatecznie postanowiliśmy ograniczyć liczbę startujących poprzez podział imprezy na trzy części. Pierwsza właśnie jest za nami.

– Te regaty od zawsze zbliżały żeglarzy, tak było i tym razem, gdy obok niezwykle szybkich klas Kitefoil i Windfoil zobaczyliśmy również tradycyjną łódkową klasę Finn – dodaje Piotr Oleksiak. – Ciekawostką jest to, że w ubiegłym roku Międzynarodowa Federacja Żeglarska podjęła decyzję, aby na igrzyskach we Francji wprowadzić właśnie dwie deskowe klasy z hydroskrzydłem, a pożegnać się  z Finnem. Tym razem w Sopocie wszyscy z powodzeniem pływali obok siebie.

Pogoda, szczególnie drugiego dnia regat była wymarzona. Wszyscy, którzy spragnieni rywalizacji przyjechali do Sopotu nie mogli narzekać na brak wyścigów.

W klasie Finn zwyciężył Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który wyprzedził Krzysztofa Stromskiego (YK Rewa) oraz Bartosza Szydłowskiego (KS Spójnia Warszawa).

Na podium kobiet Kitefoil stanęły wyłącznie zawodniczki SKŻ ERGO Hestia Sopot. Julia Damasiewicz wyprzedziła Magdalenę Woyciechowską oraz Ninę Arcisz. Wśród mężczyzn najszybszy na trasie okazał się Maks Żakowski (OS AZS Poznań), przed dwoma zawodnikami z Sopotu Jakubem Jurkowskim oraz Michałem Wojciechowskim.

Ciekawie zapowiadała się rywalizacja Windfoil. Na starcie stanęli między innymi brązowy medalista olimpijski Przemysław Miarczyński oraz ścigający się na co dzień w PWA Maciej Rutkowski. Tym razem to Przemek okazał się szybszy, wygrywając 9 z 12 rozegranych wyścigów. Maciej zajął miejsce drugie, a trzeci był zawodnik z Gdańska Michał Polak. Wśród kobiet pierwsza była Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

Następne dwie części Pucharu Prezydenta Sopotu odbędą się w lipcu i sierpniu. Będzie można zobaczyć między innymi rywalizację o mistrzostwo Polski klasy RS:X Junior.

Strona regat i wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ