< Powrót
27
maja 2017
Tekst:
Jarosław Debert
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski

Puchar PZŻ 2017 II – dzień pierwszy

289 zawodników z 47 klubów stanęło w Krynicy Morskiej na starcie drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego – w tym gronie znaleźli się również żeglarze z Białorusi i Litwy. Po raz pierwszy po przerwie razem wystartowały Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice).

W najliczniej reprezentowanej klasie Laser Radial, w której seniorzy rywalizują z juniorami, stawkę 56 zawodników z 24 klubów otwiera ubiegłoroczny mistrz świata i Europy Marcin Rudawski. 36-letni reprezentant Dwójki Warszawa wygrał jeden wyścig i dwa razy był drugi. Tyle samo punktów zgromadził drugi w generalnej klasyfikacji, młodszy o osiem lat Mateusz Hanke (AZS AWFiS Gdańsk), a trzeci jest 16-letni klubowy kolega lidera, Łukasz Machowski.

Z kolei w klasie Laser 4,7 wśród 39 dziewcząt z 21 klubów, po trzech wyścigach na czele znajduje się Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko), a wśród chłopców pierwszy jest Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice) – rywalizuje 48 żeglarzy z 27 klubów.

W klasie 470 prowadzi załoga, w której sterniczką jest Agnieszka Skrzypulec. 28-letnia zawodniczka SEJK Pogoń Szczecin wywalczyła w maju brązowy medal mistrzostw Europy, ale w Monako płynęła razem z Jolantą Ogar, natomiast w Krynicy Morskiej jej załogantką ponownie jest Irmina Mrózek Gliszczynska. To pierwszy wspólny start tego duetu od wrześniowych mistrzostw Polski, po których żeglarka ChKŻ Chojnice poddała się w Starogardzie Gdańskim operacji kontuzjowanego kolana. Na kolejnych pozycjach plasują się Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) oraz Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo/AZS Warszawa).

17 załóg z dziewięciu klubów rywalizuje w klasie 420. W piątek najlepiej radzili sobie Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa), którzy wyprzedzają Jakuba Gołębiowskiego i Filipa Szmita (SSW MOS Iława/MBSW/UKŻR Giżycko) oraz siostry Barbarę i Hannę Dzik (YKP Gdynia).

Wśród juniorów w windsurfingowej klasie RS:X po pierwszym dniu prowadzą Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która wygrała komplet czterech wyścigów i Kajetan Pawłowski. Na deskarza AZS Poznań mocno naciskają klubowi koledzy Sulikowskiej, Jakub Sykuła i Aleksander Przychodzeń.

W klasie 29er na pierwszym miejscu plasuje się ekipa YKP Gdynia Mikolaj Staniul i Kajetan Jabłoński, w klasie Cadet liderkami są Karolina Cendrowska i Hanna Gloeh (MKS Dwójka Warszawa), natomiast w L’equipe na czele znajdują się Amelia Linowska i Julia Chmiel (Baza Mrągowo).

Z kolei zwycięstwo w klasie Hobie Cat 16 jest wewnętrzną sprawą reprezentantów UKS Navigo. Sopocki klub wystawił sześć katamaranów, a po pięciu wyścigach najlepiej radzą sobie Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira.

Wyniki

Zdjęcia

PODZIEL SIĘ OPINIĄ