< Powrót
12
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski/PZŻ
Puchar PZŻ 2019

Puchar PZŻ zbliża się do końca

Za nami trzy dni Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który rozgrywany jest na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej. W sobotę 11 maja wiatr nie kazał na siebie czekać, dzięki czemu udało się sprawnie przeprowadzić wszystkie zaplanowane na ten dzień wyścigi w każdej klasie.

W windsurfingowej klasie RS:X na pierwszą pozycję w kategorii kobiet awansowała Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która pływając w jednej grupie z juniorami najpierw przypłynęła pierwsza, a w dwóch następnych wyścigach była druga. Zepchnęła ona na drugą lokatę swoją klubową koleżankę Karolinę Lipińską, a na trzecią kolejną sopociankę Maję Dziarnowską. Najlepszym juniorem nadal jest Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a dwie kolejne lokaty zajmują zawodnicy z klubu GKŻ Gdańsk – Michał Polak oraz Dominik Lewiński, którzy tracą do lidera już kolejno 25 i 32 punkty.

Wśród seniorów niezmiennie prowadzi Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który tym razem rozpoczął dzień miejscem pierwszym, a następnie zajął miejsca drugie oraz ponownie pierwsze. Drugi nadal jest jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński, po tym jak mijał linię mety drugi, pierwszy oraz drugi. Trzeci pozostał Tomasz Romanowski (AZS Poznań).

W klasie Techno 293 miejsca piąte i dwukrotnie pierwsze zajął Michał Lis (KS Baza Mrągowo), co pozwoliło mu zostać nowym liderem. Drugą oraz trzecią pozycję zajmują zawodnicy klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot – Konrad Machura i Julian Wardaszko. W pierwszej trójce w grupie dziewcząt znajdują się Nell Ryan, Aleksandra Wasiewicz (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Pola Wawrzyniak (AZS Poznań).

W klasie Laser Radial kobiety również pływały w jednej flocie z mężczyznami. Na czele żeńskiej klasyfikacji pozostała Magdalena Kwaśna z ChKŻ Chojnice, a w pierwszą trójkę uzupełniają Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa). U mężczyzn nowym liderem został multimedalista mistrzostw świata i Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), na drugą lokatę przesunął się jego klubowy kolega Łukasz Machowski, a z pierwszej na trzecią spadł Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). W klasie Laser Standard na prowadzenie po dniu przerwy wrócił Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), a za jego plecami znajdują się Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i Stanisław Klimaszewski z Giżyckiej Grupy Regatowej.

W Laserze 4.7 lepsze od chłopców są Lilly May Niezabitowska (SJK Kotwica Tarnobrzeg) oraz Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań), które znajdują się na czele stawki. Trzecia wśród kobiet jest Klara Sobczak (ChKŻ Chojnice), a najlepiej w kategorii chłopców spisują się Wiktor Robaczewski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych), Maciej Panaś (ChKŻ Chojnice) i Jan Krawczyk (ChKŻ Chojnice).

W Kite Foilu cztery z pięciu sobotnich wyścigów wygrał Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), w wyniku czego już o jedenaście punktów wyprzedza drugiego w klasyfikacji Błażeja Ożóga, a trzeci nadal jest Jakub Jurkowski (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot). Pierwsze trzy pozycje u pań zajmują sopocianki – Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz.

W klasie 420 na prowadzenie wysunęły się Karolina Cendrowska i Zofia Korsak (MKS Dwójka Warszawa), przez co na drugą pozycję spadli Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice). Dwie kolejne pozycje w klasyfikacji generalnej zajmują Julia Chmiel i Amelia Linowska (KS Baza Mrągowo) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchter (KS Spójnia Warszawa).

W rywalizacji klasy 29er prowadzenia nie oddały Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia), zwiększając z jednego do trzech punktów przewagę nad drugimi w klasyfikacji Sławomirem Kapałką i Jakubem Gołębiowskim (Stowarzyszenie Sportów Wodnych). Na trzecią pozycję wskoczyły Zuzanna Mróz i Aleksandra Wirznikiewicz (Nauticus YC Olsztyn).

W kolejnej dwuosobowej klasie, czyli Cadet pierwszą pozycję utrzymały Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz), na drugą awansowali Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski (UKŻ Lamelka Kartuzy), a na trzecią wskoczyli Marcin Jarczewski i Julia Czapiewska (ŻUKS Stężyca).

Na katamaranach Hobie Cat 16 trzeci dzień z rzędu trzy wyścigi wygrali Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan, na drugą lokatę przesunęli się Dominika Kęska i Stanisław Wierczyński, spychając na trzecie miejsce Tymoteusza Cierzana i Katarzynę Piernickę. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot.

Przewagę nad resztą stawki w klasie Europa po raz kolejny powiększył Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), druga jest najlepsza z kobiet Agnieszka Kiełczewska (Jacht Klub Wielkopolski), a na trzeciej pozycji znajduje się Zofia Derwich (Wolsztyński Klub Żeglarski).

W klasie L’Equipe nie nastąpiły zmiany w pierwszej trójce, prowadzą Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (Nauticus Yacht Club Olsztyn), przed Adamem Strelau i Mateuszem Dobrzyńskim (KS Spójnia Warszawa) oraz Jakubem Częczkiem i Aleksandrem Warno (Nauticus YC Olsztyn).

Ponownie trzy wyścigi w klasie 49er wygrali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), umacniając się na prowadzeniu. Drudzy nadal są Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS Aqua Włocławek), a stawkę zamykają Paweł Jakubowski i Adam Głogowski (KS Baza Mrągowo/YKP Gdynia).

W klasie Finn, co prawda nadal prowadzi Sebastian Kalafarski (UKŻ Wiking Toruń), ale zrównał się z nim punktami Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia). Trzecie miejsce zajmuje Andrzej Romanowski (AZS Poznań).

W katamaranach A-Class bezkonkurencyjny jest jak na razie Maciej Żarnowski (UKS Navigo Sopot), który po raz kolejny trzy razy był najlepszy. Już dziesięć punktów traci do niego jego klubowy kolega Andrzej Senkus. Z kolei na trzecią pozycję awansował reprezentant Czech Vladislav Ptasnik.

Podobnie wygląda sytuacja w klasie OK Dinghy, gdzie pewnie prowadzi Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy) i drugi w klasyfikacji Radosław Droździk (KŻ Lok Dryf)) traci już do niego sześć punktów. Trzy oczka dalej plasuje się Marek Bernat (KKS Warmia Olsztyn).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Imprezie patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Odbywa się ona także pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Poza tym partnerami imprezy są firmy Sailovnia, LaserPol oraz D.A.D Sportswear, a patronat medialny nad regatami sprawują magazyn W ślizgu oraz portal Żeglarski.info.

WYNIKI

PODZIEL SIĘ OPINIĄ