< Powrót
3
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Robert Hajduk/gdyniasailingdays.org
Volvo Gdynia Sailing

Puchar Volvo Gdynia Sailing Days dla Grzenkowskiej i Jurkowskiego

Puchar Volvo Gdynia Sailing Days w Kiteboardingu wywalczyli w poniedziałek, 2 lipca Paula Grzenkowska i Jakub Jurkowski. Reprezentant SKŻ Ergo Hestia Sopot okazał się najlepszy w 16 z 18 przeprowadzonych wyścigów. Dzisiaj startują mistrzostwa świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial oraz juniorów w klasie Laser Standard.

W 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days w Kiteboardingu wystartowali tylko zawodnicy sopockiego klubu. Grzenkowska wyprzedziła Julię Damasiewicz i Ninę Arcisz, a za Jurkowskim zostali sklasyfikowani Jakub Wątorowski i Michał Wojciechowski.

Natomiast we wtorek, 3 lipca 212 żeglarzy rozpocznie w Gdyni walkę o medale mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial oraz juniorów w klasie Laser Standard.

– Sama nazwa mówi jakiej rangi jest to impreza – mówi prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Do tego trzeba uwzględnić imponującą, w porównaniu do poprzednich lat, liczbę uczestników. Liczymy oczywiście na udany występ naszych reprezentantów, bo w gronie faworytów znajdują się Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz. Z drugiej strony pretendentów do medali jest wielu i rywalizacja powinna być niezwykle wyrównana. Floty są liczne, dlatego trzeba pływać uważnie i wystrzegać się prostych błędów. Poza tym odrzucony zostanie tylko jeden najsłabszy wyścig, zatem procentować będzie równa żegluga, bez wpadek. Taka strategia może przynieść medal.

Triumfatorów mistrzostw poznamy w niedzielę, po rozegraniu 12 wyścigów. Każdego dnia zaplanowano po dwa starty, nie ma wyścigu medalowego. W Gdyni rywalizować będzie 139 zawodników z 40 krajów, w tym 15 biało-czerwonych i w środę, po przeprowadzeniu sześciu wyścigów, nastąpi podział na walczącą o medale flotę złotą oraz flotę srebrną. Dziewczyny pływać będą w jednej grupie – zgłosiły się 73 zawodniczki z 30 państw, w tym sześć Polek.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ