< Powrót
2
października 2017
Tekst:
MC
Zdjęcie:
Robert Hajduk

Rafał Sawicki mistrzem Polski w match racingu!

W Rybniku zakończyły się Mistrzostwa Polski w match racingu. Zwyciężyła załoga z Yacht Club Sopot, w składzie Rafał Sawicki, Piotr Szwoch i Adam Kajzer pokonując w finale załogę Szymona Szymika. Obrońcy tytułu Rainmaker Racing Team, załoga Marka Stańczyka, zajęła trzecie  miejsce.

Przez trzy dni 11 załóg z Polski, Niemiec i Danii walczyło w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w match racingu. W pierwszych dwóch rozegrano 55 wyścigów w systemie każdy z każdym. Dwa czołowe miejsca zajęły faworyzowane załogi broniącego tytułu Marka Stańczyka i najwyżej rozstawionego Łukasza Wosińskiego, natomiast o pozostałe dwa miejsce premiowane awansem do półfinałów, walkę stoczyły aż cztery załogi – Sawickiego, Szymika, Jacobsena i Jabłkowskiego. Ostatecznie dopiero dwa kończące rundę mecze zdecydowały o pełnym składzie w półfinałach.

Stańczyk jako zwycięzca eliminacji miał prawo wyboru przeciwnika i zdecydował się na załogę Szymika.

– Wybraliśmy Szymona do półfinałów, ale okazało się, że dzisiaj był bardzo dobrze dysponowany i przegraliśmy 3:1 – skomentował Stańczyk. – Przegrywając trzy wyścigi nie można mówić o przypadku czy pechu, Szymon po prostu doskonale żeglował.

W drugim półfinale Wosiński nie dał rady pokonać coraz lepiej pływającego Sawickiego i uległ również 3:1

– To nie był nasz dzień… – podsumował Wosiński.  – Takie dni, że nic nie wychodzi się zdarzają, szkoda że nam trafił się akurat w najważniejszym finałowym dniu.

Mecz o trzecie miejsce to pewna wygrana 2:0 Stańczyka z Wosińskim.

– Bardzo się cieszymy, że wracamy do domu z medalem, inaczej długi powrót do Giżycka byłby bardzo ciężki – mówił Marek Stańczyk. – Gratulacje dla Rafała i Szymona, a ja przyzwyczaiłem się do tego Pucharu przez ostatnie lata, więc zapowiadam ostrą walkę w kolejnym roku!

Finał rozgrywany do trzech wygranych przyniósł wiele emocji. Zmienny wiatr dodawał dramaturgii do pojedynku Sawickiego z Szymikiem. Sawicki dość pewnie objął prowadzenie 2:0, ale wtedy Szymik „obudził się”, wygrywając zdecydowanie kolejny wyścig. Czwarty był bardzo wyrównany, prowadzenie zmieniało się kilka razy, a jachty wpadły na metę prawie jednocześnie na przeciwnych halsach. Dopiero decyzja arbitrów zdecydowała o wygranej Sawickiego i rozstrzygnięciu całego finału 3:1 na jego korzyść.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się po ośmiu latach ponownie wygrać mistrzostwa Polski – podsumował szczęśliwy Rafał Sawicki. – Nie było to proste. bo mało pływaliśmy w match racingu w tym roku, ale jak zdecydowaliśmy się wystartować, plan był taki, by wygrać. Jestem zaskoczony postawą Szymona, wygrał z Markiem i postawił nam bardzo trudne warunki w finale. Dla mnie to był powrót do przeszłości i oby więcej takich regat w starym stylu Polish Match Tour, czyli świetna rywalizacja, super organizacja oraz doskonała atmosfera i zabawa na brzegu. Bardzo nam się podoba i tym bardziej zadowoleni wracamy do Gdyni z Pucharem Dominika Domana Niśkiewicza.

– Cieszymy się bardzo, tym bardziej, że to pierwszy medal mistrzostw Polski w match racingu w naszej karierze. Emocje takie jakbyśmy wywalczyli złoto! – śmieje się Szymik –

-Oczywiście lekki niedosyt pozostaje, gdyż finałowe mecze z Rafałem były bardzo ciasne i prowadzenie zmieniało się kilka razy, na co wpływ miały przede wszystkim warunki wiatrowe. W tym miejscu chciałbym podziękować mojej załodze oraz wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki!

Końcowe wyniki Mistrzostw Polski:
1. Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kajzer – Yacht Club Sopot
2. Szymon Szymik, Oskar Śleziona, Adam Kominek – Szymik Racing
3. Marek Stańczyk, Michał Szmul, Jakub Pawluk – Rainmaker Racing Team
4. Łukasz Wosiński – Delphia Sailing Team
5. Felix Jacobsen – Future Racing Team
6. Szymon Jabłkowski – OKŻ Match Racing Team
7. Paweł Ejsmont – THIS1
8. Maciek Cylupa – PMT MT Partners
9. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
10. Tobiasz Zajączkowski – Majer Marine
11. Jens Hartwig – Hartwig Match Team

Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała komisja regatowa składająca się z  czterech sędziów i  czterech międzynarodowych arbitrów obserwujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast, nakładając kary w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorem regat była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour, przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany na różnych akwenach, od 2007 roku. W sezonie 2017 cykl składał się z siedmiu imprez, rozgrywanych w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ