< Powrót
16
listopada 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Rafała Sielickiego
Rafał Sielicki
Rafał Sielicki podczas zawodów bojerowych.

Rafał Sielicki: Wszyscy chcą się z nami ścigać

Flota Polska DN rozpoczęła przygotowania do kolejnego sezonu bojerowego. O zawodach podczas pandemii, zmianach w organizacji regat i nowym kalendarzu opowiada komandor Rafał Sielicki.

– Jak przebiegają przygotowania do sezonu?

– W połowie października odbył się zaległy Sejmik Stowarzyszenia Flota Polska DN. Nie chcieliśmy zimą ryzykować i zbierać się większą grupą. Zorganizowaliśmy także kursokonferencję, na której wprowadzaliśmy zmiany do zasad organizacji regat oraz zatwierdziliśmy kalendarz imprez.

– Co się zmieniło w zasadach?

– Dostosowaliśmy przepisy do wytycznych Polskiego Związku Żeglarskiego. W zeszłym roku, zgodnie z zaleceniami, wszelkie zgłoszenia do regat odbywały się przez internet, podobnie jak wpłata wpisowego. Nikt z komisji regatowej nie miał więc osobistego kontaktu z zawodnikami. W tym roku chcemy rozszerzyć możliwości o szybkie płatności online. W następnym zaś planujemy wprowadzić opcję opłacania składek członkowskich przez portal SailingNet, z którym współpracujemy. Staramy się upraszczać zgłaszania do regat, przeprowadzać ten proces w formie online.

– Ubiegły sezon był nietypowy. Z jednej strony pandemia, z drugiej zima, jakiej nie było w Polsce od lat. Bojerowcy mieli powody do zadowolenia?

– Zima przyszła trochę później, pandemia organizacji nie ułatwiała, ale warunki lodowe pozwoliły na rozegranie siedmiu imprez. Wśród nich mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Sezon można więc uznać za całkiem udany. Zawodnicy byli spragnieni latania, co pokazała frekwencja na regatach. Podczas rozgrywek centralnych mieliśmy ponad 40, a w mistrzostwach Polski 58 startujących. A trzeba pamiętać, że w związku z pandemią praktycznie nie było obcokrajowców, którzy zawsze licznie przyjeżdżają na nasze imprezy.

Rafał Sielicki

Fot. Szymon Sikora

– Naszym zawodnikom udało się wyjechać na zawody za granicę?

– Nie było takiej możliwości. W Szwecji, pomimo dobrych warunków, regaty nie były organizowane. Dlatego wszyscy zostali na miejscu.

– Pandemia uziemiła w Polsce młodzież żeglarską, która zimą często wyjeżdżała trenować na cieplejsze akweny. W związku z tym dało się zauważyć większe zainteresowanie bojerami?

– W nieznacznym stopniu tak. Było trochę więcej juniorów. W klasie Ice-Optimist natomiast liczba startujących była podobna do tej w latach ubiegłych.

– Kiedy planujecie rozpocząć sezon?

– Tradycją stało się, że sezon bojerowy rozpoczynają nasi koledzy w Finlandii. Jeżeli warunki pozwolą, w dniach 19-21 listopada zorganizują oni regaty Johnny Köhler Cup i All Saints Regatta. Niewykluczone, że zobaczymy tam kilku Polaków. Z kolei w dniach 5-10 grudnia zaplanowane są zaległe mistrzostwa świata i Europy DN junior i Ice-Optimist. Organizatorzy chcą dołożyć wszelkich starań, żeby się odbyły, ponieważ dla wielu zawodników kończących przygodę z grupą juniorską z uwagi na wiek, jest to ostatnia szansa na zdobycie medalu. Dodatkowo w grudniu Szwedzi planują zaległe krajowe mistrzostwa. Jeżeli tylko będą warunki, sezon zacznie się regatami wysokiej rangi.

– Kiedy odbędą się najważniejsze imprezy?

– Mistrzostwa świata i Europy zaplanowane są w dniach 19-26 lutego, a ich organizatorem jest flota szwajcarska. Można więc spokojnie założyć, że nie zostaną przeprowadzone w Szwajcarii, tylko na północy Europy. Nie wiadomo jeszcze jak z udziałem Polaków w mistrzostwach Ameryki Północnej – są zaplanowane w końcówce stycznia i do tego czasu dużo może się zmienić.

– W lutym mają się też odbyć Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Spodziewacie się wielu gości z zagranicy?

– W normalnym sezonie zawsze mamy ich wielu, ponieważ wszyscy chcą się z nami ścigać. W tym roku pozytywnie na frekwencję wpłynie też fakt, że mistrzostwa Polski odbędą się tydzień przed mistrzostwami świata i Europy. Dla wielu zawodników będą zatem sprawdzianem przed najważniejszą imprezą sezonu.

– Kto z naszej reprezentacji DN może być faworytem w mistrzostwach Polski, Europy i świata?

– W tej chwili w naszej flocie mamy grupę co najmniej ośmiu zawodników, jeżdżących na podobnym wysokim poziomie. Wygrana każdego z nich nie będzie dla nikogo zaskoczeniem.

Rafał Sielicki, ur. 1977 r., komandor Stowarzyszenia Flota Polska DN. Zawodnik Giżyckiej Grupy Regatowej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
1
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ