< Powrót
9
marca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Mateusz Kostrzewa
Bogusław Leśnodorski, prezesa Legii (z lewej) i Mateusz Kusznierewicz.

Reaktywacja sekcji żeglarskiej Legii Warszawa

Legia Warszawa w porozumieniu z Akademią Kusznierewicza podpisała umowę, na mocy której zostanie reaktywowana sekcja żeglarska Legii Warszawa.

Historia Legii Warszawa była pisana nie tylko na piłkarskich boiskach, ale i na żeglarskich akwenach regatowych. W latach 50. i 60. żeglarze Legii zdobywali tytuły mistrzów Polski. Od jakiegoś czasu trwają starania o przywrócenie działalności żeglarskiej pod herbem Legii Warszawa. Porozumienie podpisane przez prezesa Legii Bogusława Leśnodorskiego oraz reprezentujących sekcję żeglarską Mateusza Kusznierewicza i Jerzego Mieńkowskiego stanowi zaczątek działalności mającej na celu wyszkolenie przyszłych mistrzów.

– Reaktywując sekcję żeglarską robimy kolejny krok naprzód jako Legia Warszawa – mówi Bogusław Leśnodorski. – Żeglarstwo to piękny sport i to nie tylko w kontekście powszechnej turystyki, ale jako wyczyn. Sam uprawiam sporty wodne i w pełni rozumiem pasję, z jaką do sprawy przystępują twórcy sekcji. Dla Legii to ważny rok, wspaniały jubileusz, a bogata historia naszego Klubu działa się również na wodzie, na regatach żeglarskich. Na tym etapie mogę życzyć pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem. Z Mateuszem znamy się od wielu lat i bardzo się cieszę, że razem przedsięweźmiemy coś, co będzie na pewno super.

– Mamy jasno określone cele i plan rozwoju – podkreśla Mateusz Kusznierewicz. – Posiadamy możliwości ich realizacji. I co najważniejsze, mamy wiedzę oraz doświadczenie. Poprowadzimy dzieci i młodzież taką samą ścieżką rozwoju kariery jaką ja sam przeszedłem. Będziemy rozwijać ich umiejętności, odkrywać pasje i talenty. Wszystko w zgodzie z zasadami fair-play i wartościami jakie niesie ze sobą sport w najczystszej i najlepszej postaci. Naszym marzeniem jest wychowanie grupy żeglarskich mistrzów sięgających po medale na mistrzostwach Polski, Europy, świata i igrzyskach olimpijskich.

Sekcja żeglarska Legii Warszawa oparta jest o niezależny podmiot – stowarzyszenie „Akademia Żeglarska”. W strukturze stowarzyszenia i w jego władzach znalazły są osoby związane od wielu lat z Legią Warszawa, pasjonaci żeglarstwa, przedsiębiorcy, a także eksperci z takich dziedzin jak psychologia, fizjoterapia, prawo, media, turystyka, mechatronika, finanse i zarządzanie.

Partnerem sekcji jest Akademia Kusznierewicza, firma założona przez mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza w 2012 roku, organizująca obozy, regaty oraz szkolenia żeglarskie, której infrastruktura – ośrodki nad jeziorem Zegrzyńskim i na Mazurach, jachty, sprzęt sportowo-rekreacyjny, będzie wykorzystywany przez żeglarzy Legii. Docelowo planuje się stworzenie nowej bazy szkoleniowej dla sekcji.

Program szkoleniowy sekcji żeglarskiej, do której rekrutowane będą dzieci w wieku 7-11 lat, zacznie się dwutygodniowego obozu żeglarskiego, który będzie jednocześnie naborem do sekcji regatowej . Zajęcia i treningi sekcji ruszą od nowego roku szkolnego w cyklu weekendowym. Treningi na wodzie odbywać się będą w bazie żeglarskiej Akademii Kusznierewicza nad Zalewem Zegrzyńskim.

Program zajęć został przygotowany następująco: w miesiącach wrzesień-październik i kwiecień-czerwiec prowadzone będą treningi żeglarskie i zajęcia z teorii żeglowania na łódkach klasy Optimist. Natomiast w miesiącach listopad-marzec zawodnicy będą uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych dwa razy w tygodniu (pływalnia, zajęcia na sali gimnastycznej, piłka nożna, sporty walki i wiele innych). Wraz z rozwojem żeglarskim, dzieci będą szkolone w zakresie żeglugi na sprzęcie adekwatnym do wieku i wagi w klasach żeglarskich przygotowawczych i olimpijskich. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ