< Powrót
3
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
otwarcia sezonu
Od lewej: komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński, Czesław Perlicki i Sławomir Pakieła z Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

Regatowe otwarcie sezonu w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica

10 jachtów popłynęło w dniach 1-2 maja w regatach otwarcia sezonu w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni. Żeglarze rywalizowali w trzech wyścigach – o Puchar Komandora JKMW Kotwica – Memoriał Komandora Edwarda Kinasa, Puchar Flagi Państwowej i Puchar Konstytucji 3 Maja.

Do tradycji JKMW Kotwica należy otwieranie sezonu żeglarskiego regatami. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, zmagania podzielone zostały na trzy odrębne wyścigi.

– Regaty bardzo się udały – mówi Artur Pierzyński, komandor klubu. – Wzięła w nich udział spora liczba jachtów i załóg. To pokazuje, że z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością.

W niedzielę 1 maja rozegrany został Puchar Komandora JKMW Kotwica – Memoriał Komandora Edwarda Kinasa. W grupie ORC A zwyciężył jacht „Hadar” ze sternikiem Jerzym Brezdeniem (JKMW Kotwica), a w ORC B „Aquila” ze sternikiem Czesławem Perlickim (YKP Gdynia). W grupie KWR najlepszy był „Zefirek” z Tomaszem Sontowskim (JKM Gryf), a w Open „Marco Polo” z Markiem Limbergerem (JK Conrada).

otwarcia sezonu

Jerzy Brezdeń (pierwszy z lewej) odbierający puchar z rąk admirała Marka Brągoszewskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

Tego samego dnia odbył się wyścig o Puchar Flagi Państwowej. W grupie ORC ponownie triumfowali „Hadar” i „Aquila”, a w Open „Marco Polo”. Z kolei w grupie KWR najlepszy był „Słoni” ze Zbigniewem Rembiewskim (Jachtklub Stoczni Gdańskiej). Te same jachty zwyciężyły w poniedziałek 2 maja, kiedy odbył się wyścig o Puchar Konstytucji 3 Maja.

– Pływało się super, to bardzo udana inauguracja – przyznaje Czesław Perlicki, jeden z najbardziej doświadczonych polskich żeglarzy morskich. – Odważyliśmy się postawić nowy genaker, co przyniosło efekty.

– Cieszę się z udziału tak wielu załóg – dodaje Jerzy Brezdeń. – To jest początek sezonu i w portach większość jachtów stoi jeszcze na brzegu, ale udało się zgromadzić na regatach 10 jachtów. Pogoda była wyjątkowo dobra, bo był wiatr i świeciło słońce, więc nie było zimno.

Zakończenie regat i rozpoczęcie sezonu żeglarskiego przeprowadzone we wtorek 3 maja było też okazją do nagrodzenia zasłużonych klubowiczów. Tytuł honorowych członków Kotwicy otrzymali Barbara Bielenkiewicz, Henryk Celuch i Mariusz Selke.

Organizatorem regat był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski. Wyniki regat będą ujęte w klasyfikacji klubowego Pucharu Kaprów 2022 w klasie ORC.

Wyniki regat otwarcia sezonu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ