< Powrót
3
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
JKMW „Kotwica”
Od lewej: prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, skipper jachtu „Scamp 27” Witold Karałow i komandor JKMW „Kotwica” Edward Kinas.

Regatowe otwarcie sezonu w JKMW „Kotwica” w Gdyni

Dwanaście jachtów ścigało się przez dwa dni podczas Święta Żagli – regat zorganizowanych na otwarcie sezonu JKMW „Kotwica” w Gdyni.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni w długi weekend majowy zorganizował Święto Żagli – cykl trzech regat oraz żeglarskich spotkań integracyjnych. Z zaplanowanych na 1-3 maja imprez – Regat o Puchar Komandora JKMW „Kotwica”, Regat Flagi Państwowej i Regat Konstytucji 3 Maja – nie udało się przeprowadzić jednak wszystkich. W czwartek 2 maja przez zbyt silny wiatr nie odbyły się Regaty Flagi Państwowej.

– Te regaty zostały zorganizowane po raz drugi i myślę, że są piękną oprawą naszych świąt państwowych – mówił 3 maja na zakończeniu regat Edward Kinas, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” Gdynia. – Mimo trudności z wodowaniem klubowych jachtów i niesprzyjającej pogody dobrze rozpoczęliśmy i zakończyliśmy te regaty.

W regatach o Puchar Komandora JKMW „Kotwica” w grupie Open I zwyciężył Witold Karałow na jachcie „Scamp 27”, drugi był Andrzej Załucki na „Tornadzie”, a trzeci Adrian Adamski (obaj JKMW „Kotwica”) na „Nauticusie”. Kolejne miejsca zajęli Piotr Sobczak na „Helu”, Andrzej Lenkiewicz (obaj OSŻMW) na „Redzie” i Mariusz Selke (JKMW „Kotwica”) na „Sarmacie”. W grupie Open II wystartowały dwa jachty – pierwszy był Ireneusz Siwek na „Zoltarze”, a drugi Adam Duda (JKMW „Kotwica”) na „Treflu”.

W grupie ORC A pierwszy był Jacek Chabowski na „Polledzie 2”, drugi Jerze Brezdeń (JKMW „Kotwica”) na „Hadarze”, a trzeci Zbigniew Wittbrodt (JKM „Gryf”) na „Orionie”. W grupie B zwycięzcą został Czesław Perlicki (YKP Gdynia) na jachcie „Aquila”.

Wyniki Regat Konstytucji 3 Maja okazały się podobne. W grupie Open I najlepszy był Witold Karałow na jachcie „Scamp 27”, drugi Adrian Adamski (obaj JKMW „Kotwica”) na „Nauticusie”, a trzeci Andrzej Załucki na „Tornadzie”. Na kolejnych lokatach uplasowali się Piotr Sobczak na „Helu”, Andrzej Lenkiewicz (obaj OSŻMW) na „Redzie” i Mariusz Selke (JKMW „Kotwica”) na „Sarmacie”. W grupie Open II zwyciężył Ireneusz Siwek na „Zoltarze”, a drugi był Adam Duda na „Treflu”.

W grupie ORC A i B wyniki końcowe były identyczne, co w regatach o Puchar Komandora JKMW „Kotwica”.

– Patrząc na te puchary, to sezon dla „Aquili” rozpoczął się bardzo dobrze – tłumaczy Czesław Perlicki, zwycięski skipper grupy ORC B. – Niestety po jesiennej awarii łódka trochę przecieka, co nieco stresuje. Ale żegluga była bardzo piękna, choć trochę zimno i nawet przez chwilę padał grad.

Na zakończenie Święta Żagli komandor Edward Kinas uroczyście otworzył sezon żeglarski 2019 w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ