< Powrót
17
października 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Katarzyna Burczyk
Off-Short Kotwica
Regaty Zakończenia Sezonu w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica.

Regatowe zakończenie sezonu „Kotwicy” i cyklu Off-Short Racing

Regatami pożegnali w weekend 15-16 października sezon żeglarski Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” i załogi dwuosobowe rywalizujące w cyklu Off-Short Racing.

Dwuczęściowe regaty zakończenia sezonu żeglarskiego odbyły się 15 i 16 października w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni.

– Tradycyjnie w trzeci weekend października zakończyliśmy w klubie sezon żeglarski dwudniowymi regatami – mówi Jerzy Brezdeń, wicekomandor „Kotwicy” i skipper jachtu „Hadar”. – W sobotę przeprowadziliśmy Memoriał Bitwy pod Oliwą – Puchar Kaprów, a w niedzielę Regaty o Puchar Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Impreza zgromadziła osiemnaście jachtów. W sobotę trochę wiało, ale nie było więcej niż 15-16 węzłów. W niedzielę wiatr był słabszy i przelotnie padało, ale warunki były odpowiednie na regaty kończące sezon.

Off-Short

Uczestnicy zakończenia sezonu żeglarskiego w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica.
Fot. Tadeusz Lademann

W regatach jachty rywalizowały w czterech grupach – ORC A i B, KWR oraz Open. W obu najlepsze załogi zajęły identyczne lokaty. W najliczniejszej grupie Open pierwsze miejsce zajął jacht „Marco Polo” ze sternikiem Markiem Limbergerem (JK Conrada), drugie „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem (niezrzeszony), a trzecie „Eveline” ze Zbigniewem Skoczylasem (IY&DC).

W klasie KWR najlepszy był jacht „Purga” z Kajetanem Kilanowskim (YK Stal), wyprzedzając „Albatrosa” Jacka Wagnera i „Tauri” Macieja Waszczuka (obaj JKM Gryf). W klasie ORC A pierwsze miejsce zajął „Hadar” z Jerzym Brezdeniem, a drugie „Zoltar” z Ireneuszem Siwkiem (niezrzeszony). Natomiast w ORC B triumfowała „Aquila” Czesława Perlickiego (YKP Gdynia), a drugim jachtem był „Enzo Molinari” Andrzeja Mroza (Sailing Factory).

Oprócz emocji na morzu na uczestników czekały także atrakcje na lądzie. W sobotę odbyło się spotkanie żeglarskie, które uświetniła promocja książki „Samo życie i już!” Marka Pietrzykowskiego, członka „Kotwicy”. Wręczono także pamiątkowy obraz Grzegorzowi Tysiąc, kapitanowi motorówki „Demon”, która od 40 lat wspiera żeglarzy przy przeprowadzaniu regat. W niedziele, po rozdaniu nagród, komandor Artur Pierzyński oficjalnie ogłosił sezon żeglarski 2022 w JKMW Kotwica za zamknięty.

Wyniki

W miniony weekend na Zatoce Gdańskiej odbyły się również regaty DeepFreeze. W zawodach wystartowały trzy jednostki. Pierwsze miejsce zajęli Paweł Wilkowski i Roman Shatrov (YKP Gdynia/KŻS) na jachcie „Vataha 2”. Drugie Robert Marek Studziński i Robert Szymański (IRS Sailing Team) na „IRS Challenger”, a trzecie Jan Piernikarczyk i Maja Leśniewska (JKM Gryf) na „Por Favor”.

Była to ostatnia impreza w cyklu zmagań dla załóg dwuosobowych. Oficjalne zakończenie odbędzie się w środę 26 października na gali Off-Short Racing.

Nieoficjalne wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ