< Powrót
27
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Katarzyna Burczyk
Kaprów
Rozpoczęcie Biegu Kaprów.

Regatowy czerwiec w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica

Dwie imprezy – Bieg Kaprów, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i regaty o Puchary Marynarki Wojennej, zaliczane do klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski – zorganizował w ramach Święta Morza w Gdyni Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica.

Zarówno Bieg Kaprów, jak i regaty o Puchary Marynarki Wojennej na stałe weszły nie tylko do kalendarza gdyńskich regat, ale też obchodzonego od 9 lat Święta Morza w Gdyni.

– Regaty były wkładem Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica także w święto Marynarki Wojennej, które przypada w ostatni weekend czerwca – dodaje Jerzy Brezdeń, wicekomandor klubu i sternik jachtu „Hadar”. – Chodziło nam o to, żeby zgromadzić naszych klubowiczów oraz sympatyków i wspólnie popływać. Pogoda była doskonała, więc warunki na wodzie nie były trudne. Zarówno amatorzy, jak i weterani byli pełni pozytywnych wrażeń.

Jako pierwszy odbył się Bieg Kaprów, czyli regaty długodystansowe na trasie Gdynia – Christiansø – Gdynia (a dla mniejszych jachtów Gdynia – Łeba – Gdynia). W rozpoczętych 15 czerwca zmaganiach wystartowało siedem jachtów w grupach ORC 1, ORC 2 i Open. W ORC 1 zwyciężył „Hadar”, w ORC 2 „Czarodziejka”, a w Open „Globe”.

– Te regaty były organizowane dla uczczenia 90. rocznicy założenia w Gdyni Oddziału Morskiego Oficerskiego Yacht Clubu, naszego protoplasty – tłumaczy Brezdeń. – W 1932 roku powstał klub, a rok później pierwsze jachty popłynęły w regatach długodystansowych wokół Bornholmu. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć tę historię. W tym roku w zmaganiach uczestniczyło kilka dużych jednostek, np. „Globe” i „Dancing Queen”. My startowaliśmy samotnie w grupie ORC 1 i nasz udział służył przede wszystkim trenowaniu sterowania, prowadzenia żagli i sprawności załogi przed Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski ORC, które czekają nas na przełomie lipca i sierpnia.

Kaprów

Start Biegu Kaprów.
Fot. Katarzyna Burczyk

W weekend 24-26 czerwca rozegrano natomiast na Zatoce Gdańskiej regaty o Puchary Marynarki Wojennej. Wzięło w nich udział również siedem załóg. W grupie ORC 1 zwyciężył „Hadar”, w ORC 2 „Zoltar”, w Open I „Orion”, w Open II „Trefl”, a w grupie Delphia „Reda”.

– Pogoda ponownie nam dopisała – opowiada Jerzy Brezdeń. – W sobotę wyścig kończył się pod pławą N7 o godzinie 13.30, dzięki czemu o 14 włączyliśmy się w Żeglarską Paradę Świętojańską płynącą do Gdyni.

Kolejną imprezą organizowaną przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica będą XI Regaty Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, które zaplanowano na sobotę 27 sierpnia.

Organizatorem Biegu Kaprów i regat o Puchary Marynarki Wojennej był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski. Wydarzenia były częścią obchodów Święta Morza w Gdyni. Bieg Kaprów zalicza się do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego.

Wyniki Biegu Kaprów

Wyniki Pucharów Marynarki Wojennej

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ