< Powrót
23
czerwca 2021
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
mat. prasowe
Lotos Nord

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk startują w weekend!

25 czerwca rozpoczynają się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021! W tym roku uczestników czeka 17 dni wyścigów bez ani jednego dnia przerwy. Organizatorzy, AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk, spodziewają się rekordowej frekwencji.

– Puchniemy! – cieszy się dyrektor sportowy regat Michał Korneszczuk. – Dotyczy to liczby goszczących u nas co roku klas i żeglarzy, ale także z trochę z dumy. 16 lat to już porządna tradycja, a LOTOS Nord Cup Gdańsk wciąż się rozwija! Zapraszamy do Gdańska, bo nasz, wychwalany przez uczestników dotychczasowych edycji regat, morski akwen kusi i pozwala spróbować swoich sił w najróżniejszych warunkach.

Trasy regatowe zostaną ustawione w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc będzie można obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie będzie marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można przyjrzeć z bliska.

Rekord do pobicia

Pierwszym wyścigiem, w którym startują jachty morskie, będzie długodystansowy Orvaldi B8 Race.

Start odbędzie się w Górkach Zachodnich w piątek 25 czerwca o godz. 19.00, skąd żeglarze wyruszą w kierunku platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. Orvaldi B8 Race został stworzony z myślą o żeglarzach, który lubią wyścigi długodystansowe. Całkowita długość trasy wynosi aż 120 Mm. Wiele załóg oczekiwało takiego właśnie dłuższego wyścigu na regatach Nord CUP Gdańsk i wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom organizatorzy postanowili dołączyć do nordcupowych startów również taki wyścig.

Zwycięzcą ostatniego wyścigu Orvaldi B8 Race w 2020 roku był jacht „Sailing Poland”, który pod dowództwem skippera Macieja Marczewskiego ukończył trasę w rekordowym czasie 14:59:35. Czy w tym roku uda się go pobić? Do startu w tym roku zarejestrował się już między innymi jacht „I Love Poland” pod dowództwem Grzegorza Baranowskiego, więc wszyscy liczą na moc emocji.

Zatoka kolorowa od żagli

Pierwszy weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk to doskonała okazja dla fotoamatorów, gdyż na wodzie będzie bardzo kolorowo. Od soboty będą startować Finn, Europa, 420, 470, Hobie Cat 14 i 16, OK-Dinghy, Open Skiff i RS 21.

W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy Laser – Radial, Standard i 4.7, a atrakcje na weekend zapewnią debiutujące na Nord Cup i bardzo widowiskowe wyścigi Open Foil Racing i IQFoil. Rozpoczną się także trwające do poniedziałku regaty dawno nie uczestniczącej w gdańskiej imprezie klasie Techno 298, które będą także eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W ten sam weekend, 3-4 lipca, wystartują kolejne regaty dla jachtów pełnomorskich w ramach Nord Cup Classic w klasach ORC, KWR, OPEN, a w niedzielę będziemy obserwować wyjątkowe wyścigi o Bursztynowy Puchar Neptuna. Podczas 4 krótkich, przybrzeżnych regat możemy z całkiem bliska zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a nawet deskarzy z żaglem lub latawcem.

Zarówno regaty Orvaldi B8 Race, jak i Nord Cup Classic ujęte są w klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Najmłodsi do boju

Od 6 do 8 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup. To znaczy, że jak zawsze licznie odwiedzą nas najmłodsi żeglarze i będą dzielnie ujeżdżać morskie fale na swych małych Optimistach. W tym czasie obok nich będzie się także ścigać klasa L’Equipe.

Cała ekipa organizacyjna stoi już w blokach startowych. Nad całą imprezą czuwać będzie doświadczona ekipa sędziowska, którą od 16 lat dowodzi Tomasz Sawukinas.

– Cieszymy się, że w tym roku bez przeszkód możemy organizować nasze regaty.– mówi sędzia główny Tomasz Sawukinas. –  Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy świadkami zmagań najlepszych polskich i zagranicznych żeglarzy. Zapraszamy do startów i do kibicowania z łódek i z lądu!

Więcej informacji na stronie regat i na Facebooku. Wyniki będą publikowane na stronie regat oraz na platformie Upwind.

Zawiadomienie o regatach

Organizatorami regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 są AZS Galion i Yacht Club Gdańsk. Sponsorem tytularnym regat LOTOS Nord Cup Gdańsk jest Grupa LOTOS. Pomorski Związek Żeglarski jest partnerem wydarzenia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ