< Powrót
26
czerwca 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Załoga najszybszego jachtu Biegu Kaprów - „Adrenasea”.

Regaty na Święto Morza

Pucharami Marynarki Wojennej RP 2016 i Biegiem Kaprów uczcili żeglarze Święto Morza w Gdyni. W regatach, przeprowadzonych w dniach 24-26 czerwca, wzięło udział 14 jachtów i blisko 70 osób.

Zorganizowane w piątek i sobotę regaty o Puchary Marynarki Wojennej sprawiły sporo problemów uczestnikom z powodu słabego wiatru. Żeglarze mieli jednak również odrobinę szczęścia, bo ominęła ich burza, która szalała w sobotnie popołudnie nad Trójmiastem.

– Warunki były zmienne, zaczynaliśmy od bardzo słabego wiatru, ciężko było nawet wystartować i przekroczyć linię – opowiada Jan Kozarzewski, skipper jachtu „Adrenasea”. – Dopiero po 40 minutach na Zatoce zaczęło mocniej wiać. Takie warunki bardziej nam odpowiadały, bo nasza łódka ma to do siebie, że lubi stawać przy słabych wiatrach – jeszcze nie rozpracowaliśmy jej do końca i wciąż próbujemy nowych ustawień.

Najlepszy w tych warunkach w grupie A ORC okazał się jacht „Polled II”, kierowany przez Jacka Chabowskiego (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), a w grupie B „Pallas” ze skipperem Janem Piernikarczykiem (Jachtklub Morski „Gryf”). W klasie WWMW (współczynnik wyrównawczy Marynarki Wojennej) zwyciężył jacht „Reda” pod dowództwem Krzysztofa Paca (Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej). Bezwzględnie najszybszymi jachtami regat był „Duży Ptak” Krzysztofa Paula (Akademicki Klub Morski w Gdańsku) w klasie ORC i „Kapitan II” Jerzego Brezdenia (Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica) w klasie WWMW.

W zorganizowanym w niedzielę Biegu Kaprów w klasie ORC zwyciężył jacht „Pallas” ze skipperem Janem Piernikarczykiem, a w klasie WWMW „Kapitan II” Jerzego Brezdenia. Najszybszym jachtem regat został prowadzony przez Jana Kozarzewskiego „Adrenasea”.

– Początek Biegu Kaprów był bardzo trudny, bo nie było wiatru – mówi Zbigniew Witbrot, skipper zbudowanego 80 lat temu „Oriona” z Jachtklubu Morskiego „Gryf”. – Na słabym wietrze jacht całkiem dobrze szedł, ale przy silniejszym konkurenci uciekli nam za daleko i zajęliśmy drugie miejsce.

Uroczyste zakończenie regat było też okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Złote odznaki klubowe otrzymali z rąk komandora Edwarda Kinasa Janusz Zaranek i Ryszard Cylkowski, a honorowym członkiem klubu został prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski.

– Pomimo bardzo zmiennych warunków, słabych i silnych wiatrów, regaty zakończyły się sukcesem – odbyły się wszystkie biegi obyło się bez awarii – mówi Edward Kinas, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. – Bardzo się również cieszę, że Puchary Marynarki Wojennej były trzecim etapem Żeglarskiego Pucharu 90-lecia Gdyni. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i sądzę, że przyszli zdobywcy tego pucharu startowali na naszych regatach.

Organizatorem Pucharów Marynarki Wojennej i Biegu Kaprów był Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, współorganizatorami zaś Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ, Pomorski Związek Żeglarski i Gdyńskie Centrum Sportu.

Wyniki Pucharów Marynarki Wojennej

Punkty do klasyfikacji Żeglarskiego Pucharu 90-lecia Gdyni

Wyniki Biegu Kaprów

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ