< Powrót
26
lipca 2016
Tekst:
IM
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Regaty o Puchar Korsarza – zawiadomienie

6 sierpnia w Gdańsku rozegrana zostanie piąta edycja regat nawiązujących do najstarszego polskiego jachtu „Korsarz”.  Start – w okolicach mola w Brzeźnie. Organizatorem jest Polski Klub Morski, a partnerem Pomorski Związek Żeglarski.

Klasyfikacja będzie rozstrzygana w klasach ORC Club, KWR  i Open. Nagrodą główną jest przechodni Puchar Korsarza, wręczany zwycięzcy w klasyfikacji generalnej KWR. Na Pucharze umieszczana będzie tabliczka z imieniem i nazwiskiem skippera oraz nazwą zwycięskiego jachtu.

Przeprowadzony zostanie jeden wyścig. Zgłoszenia będą przyjmowane w piątek, 5 sierpnia, w Biurze Regat, w siedzibie Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku (Baszta Łabędź, Targ Rybny), w godz. 16-20.

 „Korsarz” jest najstarszym polskim, ciągle żeglującym, jachtem sportowym. Zbudowany w 1934 roku zasłynął zwycięstwem, pod kapitanem Tadeuszem Prechitko, w regatach przedolimpijskich w Kilonii w 1936 roku. Był to największy regatowy sukces polskich żeglarzy przed drugą wojną światową, za który załoga „Korsarza” uhonorowana została Złotym Kompasem Kapitańskim.

W 2012 roku dzięki staraniom fundatora, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, nagroda została odtworzona jako przechodni Puchar Korsarza i w pierwszej edycji regat trafiła do rąk Sergeya Pavlenko („Blagodarnost”). W kolejnych latach odbierali ją: 2013 – Jerzy Jankowski z Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej („Eljacht”), 2014 – Andrzej Gierulski z Yacht Klubu Północnego Gdańsk („Argea”), 2015 – Jan Piernikarczyk z Jacht Klubu Morskiego Gryf z Gdyni  („Pallas”).

Zawiadomienie o regatach

PODZIEL SIĘ OPINIĄ