< Powrót
4
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Volvo Gdynia Sailig Days

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days 2020 nadpływają do Gdyni

Volvo Gdynia Sailing Days odbędzie się w Gdyni w dniach 17 sierpnia – 6 września. W ramach wielkiego żeglarskiego święta wystartują między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, młodzieżowe mistrzostwa świata klasy 470, mistrzostwa Europy klasy Finn.

To najważniejsze imprezy w ramach tegorocznego Volvo Gdynia Sailing Days, ale w czasie trzytygodniowej imprezy na wodzie zobaczymy całe spektrum żeglarstwa regatowego. Do rywalizacji w regatach różnej rangi przystąpią bowiem żeglarze w 20 klasach regatowych: Laser, Laser Radial, Optimist, Techno, L’Equipe, Cadet, RS:X, 29-er, 49er, 49erFX, Skippi, Open Skiff, Nacra 17, Hobbie Cat 16, A-Class, Katamarany Open, Delphia 24OD, czy wspomniane na początku klasy Micro, Finn i 470.

W programie zawodów są również zmagania w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych oraz regaty o mistrzostwo Polski klas olimpijskich. Zatem na akwenie zobaczymy najlepszych polskich żeglarzy, poza klasą RS:X, która swoje mistrzostwa Polski rozegrała w lipcu w Sopocie.

Volvo Gdynia Sailing Days 2019. Fot. Robert Hajduk

– Organizacja tak dużej imprezy w dobie pandemii nie jest łatwa, ale nie po to włożyliśmy tyle wysiłku w opracowanie procedur umożliwiających odblokowanie regat, by się poddawać – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – W tym roku motywem przewodnim jest bezpieczeństwo. Musimy działać w ramach obowiązujących przepisów, stąd też nie odbędą się tradycyjne imprezy towarzyszące na brzegu. Zadbaliśmy jednak o mocne akcenty sportowe. Volvo Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy. Bardzo dziękuję wszystkim partnerom, w tym firmie Volvo Car Poland za to, że w tych trudnych czasach są z nami. Cieszę się bardzo, że razem z Volvo i z miastem Gdynia możemy budować markę największej i najlepszej imprezy żeglarskiej w Polsce. Jestem szczęśliwy, że nasza współpraca trwa, bo polskie żeglarstwo na tym korzysta w wymierny sposób.

Volvo Car Poland po raz dziewiąty z rzędu jest strategicznym partnerem imprezy. Nie ma na świecie drugiej marki samochodowej, która byłaby tak silnie związana z żeglarstwem jak Volvo. Świadczy o tym nie tylko zaangażowanie w liczne, żeglarskie projekty na całym świecie, ale też fakt, że marka przez wiele lat organizowała regaty Volvo Ocean Race.

– Volvo Gdynia Sailing Days to największe regaty w Polsce gromadzące co roku tłumy fanów żeglarstwa – mówiArkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland, a jednocześnie Head of EMEA Offer&Launch w strukturach Volvo Cars.  Bardzo cieszymy się, że mimo pandemii to ważne wydarzenie nie zostało odwołane,a jedynie przesunięte. Wierzymy, że to prawdziwa kuźnia talentów, z której będą wywodzić się przyszli mistrzowie świata i olimpijczycy. I to jest dla nas źródłem największej satysfakcji.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days pierwotnie miały się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa Covid-19 zmieniła plany organizatorów. Na szczęście impreza nie została odwołana, co wymagało dużego wysiłku organizacyjnego i szerokich konsultacji z krajowymi i międzynarodowymi stowarzyszeniami klas regatowych.

Volvo Gdynia Sailing Days 2019. Fot. Robert Hajduk

– Volvo Gdynia Sailing Days to wydarzenie, które na stałe wpisało się w gdyński kalendarz imprez sportowych – zapewnia Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni. Niezmiernie cieszę się, że również w tym roku, pełnym zawirowań, żeglarze wypłyną na wody zatoki. Rozpoczynamy trzecią dekadę przygody z tymi niezwykle atrakcyjnymi i prestiżowymi regatami. Jestem przekonany, że tradycyjnie nie zabraknie emocji i fantastycznych wrażeń.

Regaty w tym roku będą wyjątkowe, bo wyjątkowa jest rzeczywistość zdominowana przez pandemię. Przy ich organizacji Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni muszą brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale też na świecie. Celem nadrzędnym jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, trenerom, sędziom i innym uczestnikom imprezy. Dlatego też w tym roku organizatorzy nie planują imprez towarzyszących, a w miasteczku regatowym zlokalizowanym w gdyńskiej marinie jachtowej obowiązywać będą specjalne procedury i zasady bezpieczeństwa.

Program Volvo Gdynia Sailing Days 2020
(Pierwszy start każdego dnia regat zaplanowany jest na godzinę 11.00)
17-19.08 Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów kl. OPP B (Optimist)
20-22.08 Mistrzostwa Polski kl. 49er, 49erFX, Nacra17, 470, O’pen Skiff
23-29.08 Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (U24) kl. 470
24-29.08 Mistrzostwa Świata kl. Micro
28-30.08 Mistrzostwa Polski kl. Finn, Laser Radial, Laser Standard
29-30.08 Puchar VGSD kl. Nacra17, HC-16, Open (katamarany), A-Class
30-31.08 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. 29er, Optimist, Techno, RS:X, L’Equipe
30.08-06.09 Mistrzostwa Europy kl. Finn, Finn Masters oraz U23
05-06.09 Puchar VGSD kl. Delphia 24OD, Skippi, Puchar Polski Jachtów Kabinowych

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ