< Powrót
24
stycznia 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
jedzenie

Rejs przez Atlantyk w stulecie zaślubin Polski z morzem

O stuleciu obchodów zaślubin Polski z morzem i planowanym rejsie przez Atlantyk rozmawiamy z kpt. Jerzym Knabe z Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich.

– W tym roku obchodzimy stulecie zaślubin Polski z morzem. Jak Bractwo Wybrzeża uczci tę rocznicę?

– Bractwo Wybrzeża włącza się do obchodów stulecia zaślubin Polski z morzem oraz utworzenia polskiej administracji morskiej na naszym wybrzeżu w dwójnasób. Wiosną ma wyruszyć z Azorów jacht „Kpt. Wagner II” pod dowództwem kapitana Andrzeja Piotrowskiego, mieszkającego na stałe w Chicago i będącego członkiem Bractwa. Będzie to Rejs Szlakiem Wielkich Polaków 2020, ale bezpośrednio nawiązujący do wokółziemskiego rejsu kapitana Wagnera. Założenie jest takie, żeby rejs zakończył się w Gdańsku podczas czerwcowego zlotu żaglowców Baltic Sail. W tym zlocie będą też brali udział żeglarze z lokalnego oddziału Bractwa – Mesy Gdańskiej – którzy zaakcentują stulecie wydarzeń ważnych dla historii Polski i morskości naszego kraju.

– Jak długo potrwa ten rejs?

– Cztery tygodnie. Jacht w tej chwili jest już na Azorach. Tak naprawdę rejs miał rozpocząć się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 2018. Niestety, z powodów zdrowotnych kapitan Piotrowski musiał przełożyć go na inny termin. Teraz ponownie nadarza się doskonała okazja, żeby uczcić ważną dla naszego kraju rocznicę i symbolicznie dokończyć rejs Władysława Wagnera, który – jak wiemy – musiał przerwać swoją podróż dookoła świata w Great Yarmouth. Chciał stamtąd popłynąć dalej, do Gdyni, jednak z powodu wojny nie było to niemożliwe. „Kpt. Wagner II” zawinie między innymi właśnie do Great Yarmouth.

– Czy nabór załogi już się rozpoczął?

– Tak. Trwa nabór chętnych na ten rejs. Do tej pory nie było to łatwe, ponieważ z powodu złamania ręki przez kapitana Piotrowskiego, termin startu był przesuwany. Teraz jednak wszystko jest gotowe i chętni mogą się zgłaszać mailowo do kapitana na adres mailowy panmesa17@gmail.com. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że trzeba będzie ponieść koszty udziału w rejsie, no i zarezerwować sobie co najmniej miesiąc czasu wolnego. Większość żeglarzy związanych jest obowiązkami zawodowymi z miejscem zamieszkania i nie każdy może pozwolić sobie na miesięczny urlop. Ale jeśli ktoś znajdzie czas i ma ochotę załapać się na rejs przez Atlantyk, to zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Harmonogram rejsu Szlakiem Wielkich Polaków 2020
Azory-Gdynia – 4 tygodnie

I etap (12.05-22.05) – Praia da Vitoria-Falmouth – 1350 Mm
II etap (24.05.- 27.05) – Falmouth-Great Yarmouth – 370 Mm
III etap (29.05.- 02.06.) – Great Yarmouth-Skagen – 490 Mm
IV etap (04.06.- 06.06.) – Skagen-Roenne – 230 Mm
V etap (08.06.- 12.06.) – Roenne-Gdynia – 170 Mm

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ