< Powrót
2
listopada 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Rejs Roku 2020 Rejs Roku 2022 Rejs Roku 2023

Rejs Roku 2023 – czas zgłaszać kandydatury!

Ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do najwyższych polskich trofeów żeglarskich – Nagród Honorowych Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Propozycje przesyłać można do końca listopada.

W tym roku po raz 54. w historii zgromadzi się Jury, żeby wybrać laureatów najważniejszej w naszym kraju żeglarskiej nagrody. Rejs Roku, bo o nim mowa, narodził się w 1970 roku staraniem trzech dziennikarzy „Głosu Wybrzeża” – Tadeusza Jabłońskiego, Kazimierza Kołodzieja i Zenona Gralaka. Inspiracją dla nich był zakończony rok wcześniej samotny, wokółziemski rejs Leonida Teligi – pierwszy w polskiej historii.

„Ustanawiając nagrodę „Rejs Roku”, pragniemy nadać szerszy rozgłos śmiałym polskim wyprawom jachtowym, pragniemy usatysfakcjonować najlepsze kluby żeglarskie, najśmielszych w danym sezonie kapitanów i ich załogi, pragniemy jachtom, których nazwy już dziś weszły do kronik polskiego żeglarstwa morskiego, dodać nowego splendoru, pragniemy wreszcie stworzyć nowy bodziec do następnych śmiałych wypraw, aby pokazywać światu biało-czerwoną banderę” – tłumaczyli ojcowie nagrody.

Nagroda Honorowa Rejs Roku – Srebrny Sekstant nigdy nie ograniczała się jednak do wypraw. O ile pierwsi laureaci – Andrzej Rościszewski, Dariusz Bogucki, Bogdan Olszewski i Krzysztof Baranowski – rzeczywiście zostali nagrodzeni za dalekomorskie rejsy, tak w kolejnych latach zwycięzcami zostawali również regatowcy, np. Zygfryd Perlicki, Zdzisław Pieńkawa i Kazimierz „Kuba” Jaworski. Srebrny Sekstant trafiał także żeglarzy odbywających wieloletnie oceaniczne włóczęgi, jak np. do Jerzego Radomskiego.

Rejs Roku 2023

Ola Rapp i Michał Palczyński zdobyli I Nagrodę Honorową Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant.
Fot. Cezary Spigarski

W zeszłym roku I Nagroda Honorowa Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant trafiła do Michała Palczyńskiego i Oli Rapp za trwającą 3,5 miesiąca wyprawę na jachcie „Crystal”, podczas której pokonali ponad 8700 Mm na Pacyfiku w zmiennych warunkach atmosferycznych. Laureatem II Nagrody Honorowej Rejs Roku 2022 został Maciej Sodkiewicz za wyprawę na wody Zatoki Hudsona, a III Nagrody załogi ścigające się na jachcie „I Love Poland”.

Kandydatury do nagrody Rejs Roku 2023 można zgłaszać do końca listopada do koordynatora nagrody Aleksandra Goska na adres agosk@wp.pl. W zgłoszeniu powinna znaleźć się charakterystyka rejsu, jego opis oraz zdjęcia. Jury nagrody, na którego czele ponownie stanie kontradmirał Czesław Dyrcz, zbierze się w grudniu. Laureatów poznamy tradycyjnie 31 grudnia.

Profil Rejsu Roku na Facebooku

Rejs Roku – szkic historyczny

Laureaci w latach 1970-2020

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ