< Powrót
20
listopada 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021

Rekordowa liczba załóg w Polskiej Lidze Żeglarskiej 2021

43 załogi zgłosiły się do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021. Wszystkie z 24 klubów biorących udział w zeszłorocznych rozgrywkach potwierdziły zaangażowanie na kolejny sezon, a do nich chce dołączyć aż 19 nowych załóg.

W tegorocznej edycji Polskiej Ligi Żeglarskiej wzięły udział 24 załogi, po 12 na każdym poziomie rozgrywkowym. W Ekstraklasie zwyciężył YKP Gdynia, a w 1 Lidze Yacht Club Gdańsk. Cztery załogi z dolnej części tabeli Ekstraklasy spadły do 1 Ligi, a w ich miejsce awansowały cztery z czołówki 1 Ligi. Cztery ostatnie teamy 1 Ligi zostały relegowane do „poczekalni” i wraz z nowymi zgłoszonymi klubami wezmą udział w przyszłorocznych kwalifikacjach do 1 Ligi, planowanych na 16-18 kwietnia 2021.

Regaty w formacie ligowym, dzięki dostępności dla kibiców, łatwemu do zrozumienia formatowi oraz niskim kosztom udziału, zyskują na popularności na całym świecie. Pomimo tego, organizatorzy PLŻ nie spodziewali się takiego zainteresowania. Aż 19 nowych klubów wyraziło chęć dołączenia do Ligi i wysłało zgłoszenia. Do 15 stycznia wszyscy mają czas na opłacenie wpisowego i tym samym potwierdzenie udziału.

Wśród nowych zgłoszonych klubów pojawiają się utytułowane nazwiska. Po trzech sezonach przerwy do ligowego ścigania powraca Patryk Zbroja, zgłoszony w barwach YKP Szczecin, natomiast Wojciech Myśliwiec przenosi się z ekstraklasowej KS AMW Iskra Gdynia i wystartuje w nowej załodze w barwach Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy. Wśród faworytów kwalifikacji będą na pewno załogi YKP Bydgoszcz (Marcin Rymer), KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski), NCŻ AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski) czy Arka Gdynia (Paweł Suchocki). Cieszy też fakt zgłoszenia się kolejnej, w pełni kobiecej załogi, pod wodzą zawodniczki Kadry Narodowej Katarzyny Goralskiej w barwach Ocean Challenge Yacht Club. Dla załóg, które nie awansują do 1 Ligi, a będą zainteresowane rywalizacją w 2 Lidze, organizatorzy planują zorganizować rozgrywki na nowym, trzecim poziomie rozgrywkowym.

Lista zgłoszeń:

Ekstraklasa:
1. YKP Gdynia
2. Yacht Club Gdańsk
3. Giżycka Grupa Regatowa
4. KS AMW Iskra Gdynia
5. Sztorm Grupa Warszawa
6. Pogoń Szczecin
7. Olsztyński Klub Żeglarski
8. Legia Warszawa
9. SportVita Ski&Sail Gliwice
10. Puchar Polski Jachtów Kabinowych
11. JK Między Żaglami Warszawa
12. KW Garland Gliwice

1 Liga:
1. Albatros Wolin
2. 77 Racing Gdańsk
3. Yacht Club Sopot
4. PŻKS Dżygit Białystok
5. Yacht Club Gdańsk 2
6. PG Racing Gdańsk
7. Odyssey Sailing Club
8. JK Stoczni Gdańskiej

Zgłoszone zespoły do kwalifikacji do 1 Ligi:
1. UKS Navigo Sopot
2. Lasery Zegrze
3. Legia Warszawa 2
4. SKŻ Powidz
5. YKP Bydgoszcz
6. Grupa Regatowa Powidz
7. Arka Gdynia
8. KŻ Szanty Powidz
9. Ocean Challenge Yacht Club Women Team
10. UKS Żeglarz Wrocław
11. Kościański Klub Żeglarski
12. Etisoft Sailing Club Gliwice
13. YC Regatta Business Poland Gliwice
14. KS Marina Niesulice
15. AZS WAT Warszawa
16. NCŻ AWFiS Gdańsk
17. JK Między Żaglami 2
18. YKP Szczecin
19. YKP Gdynia 2 Youth Team
20. Fajni Żeglarze Kraków
21. Doktorancki KŻ AGH Kraków
22. Klub Żeglarski Łódź
23. Odyssey Sailing Club 2

Strona Ligi

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting w Sopocie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ