< Powrót
25
lipca 2016
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Robert Hajduk / SKŻ ERGO Hestia Sopot

Reprezentanci 25 państw zaczęli rywalizację w Sopocie

Dzisiaj w Sopocie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy klasy Techno293. 335 zawodników z 25 państw rywalizować będzie do soboty o tytuły mistrzowskie w kategoriach wiekowych do 15 i 17 roku życia.

Zawodnicy każdej kategorii wiekowej podzieleni są na floty, a wyścigi odbywają się na dwóch trasach ustawionych blisko sopockiej plaży. Zaplanowanych jest łącznie 12 biegów dla każdej floty, co znaczy, że komisja będzie się starała robić po dwa wyścigi dziennie.

Pierwszy dzień mistrzostw za nami, jednak z powodu słabego wiatru nie we wszystkich flotach udało się przeprowadzić wyścigi.

Techno293 2016 07 25 Racing Day 01 0002 RHajduk

Fot. Robert Hajduk / SKŻ ERGO Hestia Sopot

– Dzisiaj niestety wiatr nie dopisał – mówi Ewa Jodłowska, sędzia główny trasy U17 (zawodnicy poniżej 17 roku życia). – Według prognozy miało zacząć wiać około godziny 17, liczyliśmy też, że pojawi się bryza. Przed 17 rozwiało się do około 6 węzłów i przy takim wietrze puściliśmy wyścig dla obu flot chłopców. Musieliśmy powtarzać procedurę startową klika razy z powodu falstartów generalnych i w tym czasie wiatr osłabł. Czekaliśmy aż wzrośnie i pierwszy wyścig odbył się w wietrze 6,5- 7 węzłów, a drugi w około 6 węzłów. W tym czasie dziewczyny już zeszły na wodę i czekały na swoje wyścigi. Niestety wiatr tak osłabł, że nie udało się przeprowadzić żadnego.

Po dwóch wyścigach wśród chłopców U17 na prowadzeniu jest zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot Aleksander Przychodzeń, a drugi Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk), obaj z taką samą liczbą punktów (5). Na trzeciej pozycji jest Francuz Fabien Pianazza, a na czwartej Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk), obaj po 8 punktów.

– Na naszej trasie udało się zrobić po dwa wyścigi dla każdej floty – opowiada Barbara Grabarz, sędzia główny trasy U15 (zawodnicy poniżej 15 roku życia). – Pierwszy wyścig przy wietrze 6,5–7 węzłów, drugi w słabszym 5-6 węzłów. Zawodnicy startowali zdyscyplinowanie, były tylko pojedyncze falstarty, dzielnie walczyli mimo trudnych warunków – wiatr był słaby i kręcący, i strasznie gorąco. Ale dzieciaki dały radę, należy się szacunek.

Wśród chłopców U15 na dwóch pierwszych miejscach są zawodnicy z Izraela – Eyal Zror i Roi Hillel, na trzecim Mathis Ghio z Francji. Najlepszy Polak w tej grupie – Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajmuje trzynastą pozycję.

W klasyfikacji dziewcząt U15 prowadzi Włoszka Marta Monge przed Francuzkami Elisą Jariel i Mathilde Garandeau. Dziesiątą pozycję zajmuje najlepsza Polka – Karina Filip z GKŻ Gdańsk.

Wyniki

Galeria

Profil na Fb

Tracking

Organizatorem regat jest Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia. Partnerami są miasto Sopot, Ergo Hestia, BIC Sport, Port Gdańsk, Nata oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą objęli TVP Gdańsk, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, W Ślizgu oraz Żeglarski.info. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ