< Powrót
1
kwietnia 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Pedro Martinez Princesa Sofia IBEROSTAR
Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska.

Rio 2016 bez Polaków w klasach Finn, Laser Radial i 49erFX

Niestety na dzień przed zakończeniem Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce, wiadomo że polscy zawodnicy nie wywalczą już prawa startu w tegorocznych igrzyskach. Na pocieszenie w jutrzejszych wyścigach medalowych zobaczymy aż czworo naszych reprezentantów.

47. Puchar Księżniczki Zofii na Majorce, czyli ostatnia impreza kwalifikacyjna do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, zakończy się jutro wyścigami medalowymi dla najlepszej dziesiątki zawodników w poszczególnych klasach. Punkty zdobyte w tych wyścigach liczone są podwójnie.

Najwięcej naszych reprezentantów zobaczymy w klasie RS:X. Po dzisiejszych wyścigach najwyżej wśród pań stoi Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) i zajmuje piąte miejsce. Tylko jeden punkt dzieli ją od pozycji medalowej. Druga z naszych zawodniczek Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), jest aktualnie na ósmej pozycji. Wśród panów Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajmuje czwarte miejsce i w wyścigu medalowym powalczy o miejsca od 1 do 6. Niewiele, bo trzy miejsca zabrakło do najlepszej dziesiątki Radkowi Furmańskiemu (DKŻ Dobrzyń), który regaty kończy na 13 pozycji.

Z zakwalifikowaniem do jutrzejszego wyścigu nie miały problemu nasze olimpijki w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice). O podium powalczą startując z piątego miejsca, jakie zajmują po dzisiejszych biegach.

W klasie Laser Radial Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zakończyła rywalizację na 25 pozycji w klasyfikacji generalnej i na piątym w klasyfikacji państw europejskich walczących o start w igrzyskach. Tylko dwa kraje mogły się zakwalifikować i są to: Węgry oraz Portugalia.

W klasie Finn najwyżej z Polaków regaty zakończył Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Wywalczył 24 miejsce. Państwem europejskim, które zdobyło prawo startu w Rio jest Turcja. Polak w tej klasyfikacji zajął czwarte miejsce.

Naszym zawodniczkom w klasie 49erFX również nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej. Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) kończą regaty na 31 pozycji. Prawo startu w Brazylii wywalczyła reprezentacja Finlandii.

Nasza najwyżej sklasyfikowana załoga w klasie 470 mężczyzn, Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) kończy rywalizację na 47 miejscu.

W klasie 49er w złotej grupie ścigali się Przemek Filipowicz (AZS AWFiS Gdańsk) i Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Na razie znajdują się na 21 pozycji, ale na godziny wieczorne planowane jest rozpatrzenie protestu z ich udziałem, więc ostateczny wynik poznamy dopiero jutro.

Już dziś zatem wiadomo, że na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro, polscy żeglarze wystartują w pięciu z dziesięciu konkurencji:

– Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczeciń) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) – 470
– Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – RS:X
– Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) – RS:X
– Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) – 49er
– Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) – Laser Standard.

Zwycięzców regat na Majorce poznamy jutro po wyścigach medalowych, które planowane są od godziny 11. 470 kobiety o 12, RS:X kobiety o 12.30, a RS:X mężczyźni o 13.15.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ