< Powrót
10
grudnia 2017
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Leopold Naskręt

Rok Wisły podsumowany

W piątek 8 grudnia w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbyła się konferencja „Rok Rzeki Wisły 2017 – zakończenie, a może Panta Rhei”. Jej uczestnicy przyjęli specjalne memorandum.

Zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m. in. przedstawiciele samorządów, organizacji, wśród których był również prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, flisacy z Ulanowa, uczeni, muzealnicy, słowem wszyscy, którym bliski jest los królowej polskich rzek, powitał prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. dr inż. Andrzej Królikowski.

Celem konferencji było przybliżenie istotnych aspektów dotyczących rozwoju Wisły, począwszy od zagadnień turystyczno-kulturalnych, poprzez problematykę odpowiedzialności za środowisko i społeczność lokalną, aż po ważne kwestie gospodarcze.

Podczas spotkania zaprezentowano wydarzenia wiślane, które miały miejsce na obszarze całego biegu Wisły. Goście i prelegenci dzielili się wrażeniami i przedstawiali szanse i możliwości związane z wykorzystaniem tej rzeki.

Obok flisu wiślanego, licznych spływów,  imprez regatowych, pikników, ważnym elementem obchodów Roku Rzeki Wisły, był kontenerowy rejs badawczo-pilotażowy pomiędzy Gdańskiem a Warszawą. Przez dziewięć dni, na 440-kilometrowej trasie, marynarze żeglugi śródlądowej i naukowcy, barką załadowaną kontenerami, badali przydatność tej drogi wodnej do żeglugi.

– Eksperyment, zakończony pełnym sukcesem, otworzył wszystkim oczy (samorządowcom, administratorom, naukowcom) na możliwości komunikacyjne i gospodarcze rzeki – powiedział w swoim wystąpieniu prof. Adam Bold.

Prof. Krystyna Król-Wojewódzka, komentując nakłady inwestycyjne konieczne do odtworzenia przydatności  komunikacyjnej Wisły, przedstawiła śmiałą tezę popartą badaniami, że każda zainwestowana złotówka w to przedsięwzięcie, generuje  dochód w wysokości sześciu złotych. Opcjonalnie, możliwy jest wariant równoczesnego nakładu i zwrotu środków finansowych zaangażowanych w inwestycję.

Wisła przez całe wieki była urządzona (spławna). W czasie zaborów została zapomniana, ale ma przyszłość. Wszystko płynie, wszystko się zmienia, nie ma nic stałego, panta rhei – zakończył swoje wystąpienie przedstawiciel Bractwa Flisackiego Św. Barbary z Ulanowa, nawiązując do przewodniego motywu konferencji.

Konferencja zakończyła się podpisaniem memorandum w sprawie Wisły, podkreślającym znaczenie królowej polskich rzek, wzywającym do wykorzystania jej potencjału i podjęcia stanowczych działań na rzecz jej utrzymania i rozwoju.

Przypomnijmy, że rok 2017 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rzeki Wisły. W ramach tej szczególnej inicjatywy powstało szereg projektów kulturalno-historycznych, turystycznych, ekologicznych i artystycznych związanych z Wisłą, realizowanych pod wspólnym patronatem. Z inicjatywy instytucji, organizacji i środowisk zrealizowano wiele wydarzeń, które na nowo pozwoliły odkryć najpiękniejsze miejsca i największe nadwiślańskie atrakcje.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ