< Powrót
5
stycznia 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-542-2
Zawiszy Czarnemu
Mariusz Zaruski za sterami „Zawiszy Czarnego”.

Rok z Mariuszem Zaruskim

Gala, konferencja naukowa i konkursy dla dzieci i młodzieży – tak będą wyglądały obchody roku Mariusza Zaruskiego.

Pod koniec ubiegłego roku Polski Związek Żeglarski ogłosił, że rok 2017 poświęcony będzie generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, jednemu z ojców polskiego żeglarstwa.

– Mariusz Zaruski był znakomitym żeglarzem i jednym z współtwórców polskich żeglarstwa – mówi Maciej Olszewski, członek zarządu PZŻ, odpowiedzialny za organizację Roku Zaruskiego. – To co prezentował swoją postawą życiową, jest wzorcem potrzebnym młodym ludziom. Był wielkim przyjacielem harcerzy i zdobył pieniądze na „Zawiszę Czarnego”. Naturalne jest zatem, że Polski Związek Żeglarskich powinien uczcić i uhonorować taką osobę.

Uroczystości zainaugurowane zostaną 31 stycznia, w 150. rocznicę urodzin generała, w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

– Odbędzie się tam Gala Zaruskiego, na której chcemy zebrać uczniów ze wszystkich osiemnastu szkół noszących imię generała – mówi Marek Słodownik, dziennikarz i pomysłodawca Roku Zaruskiego. – Ogłosimy na niej konkursy dla dzieci i młodzieży. Dzieci z podstawówki będą mogły stworzyć komiks o generale Zaruskim, gimnazjaliści zaś wykazać się najlepszą prezentacją. Planujemy też zadanie „selfie z Zaruskim”, które ma zachęcić do szukania śladów generała w najbliższej okolicy i zrobienia sobie tam zdjęcia. Myślimy również o konkursie wiedzy o Mariuszu Zaruskim oraz recytatorskim, związanym z poezją przez niego tworzoną.

Organizatorzy obchodów planują pojawić się w marcu w Gdyni na „Kolosach” – Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, gdzie pokażą film i prezentację poświęconą Mariuszowi Zaruskiemu.

Na 8 kwietnia zaplanowany jest kolejny etap obchodów – konferencja naukowa „Generał Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”, organizowana w Gdańsku przez Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie. Uczestnicy sympozjum będą mogli poznać życie generała i nieznane dotąd szerzej aspekty jego działalności – np. publicystykę morską, malarstwo i poezję.

Program konferencji „Generał Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”.

Szczegółowy program obchodów zostanie podany w późniejszym terminie.

Mariusz Zaruski, ur. 31.01.1867, zm. 8.04.1941 – generał brygady, pisarz, publicysta i malarz. W czasie studiów dużo podróżował, a podczas zesłania do Archangielska za działalność patriotyczną, ukończył Szkołę Morską i pływał po wodach arktycznych. W 1907 roku, sześć lat po powrocie na ziemie polskie, wyjechał do Zakopanego i włączył w popularyzację turystyki górskiej. Był inicjatorem powstania i pierwszym naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego. W latach 20. XX w. zaangażował się w rozwój polskiego żeglarstwa. Mariusz Zaruski był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski, prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1932-1935, współzałożycielem Ligi Morskiej i Rzecznej i pierwszym kapitanem „Zawiszy Czarnego”. Odbywał pionierskie rejsy bałtyckie, które później opisywał w licznych książkach. Zmarł na cholerę w więzieniu NKWD w Chersoniu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ