< Powrót
17
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Rolex/ Studio Borlenghi
Rolex Sydney Hobart
Start regat Rolex Sydney Hobart 2018.

Rolex Sydney Hobart 2019: Ile polskich załóg na starcie?

26 grudnia wystartuje 75. edycja regat Rolex Sydney Hobart. W jednym z najsłynniejszych morskich wyścigów ponownie nie zabraknie żeglarzy z Polski.

Organizowany od 1945 roku wyścig pomiędzy Australią a Tasmanią liczy 630 Mm i od lat ma opinię jednej z najważniejszych morskich imprez na świecie, którą śledzą miłośnicy żeglarstwa na całym świecie. Mimo znaczącej odległości od naszego kraju, w Rolex Sydney Hobart regularnie startują Polacy. W 2018 roku na „Chancellor” płynęła jako nawigator Ewa Fijołek, w 2017 roku na jachcie „Weddell” znalazła się polska załoga ze skipperem Przemysławem Tarnackim, a w 2014 roku w regatach wzięły udział dwa nasze jachty – „Selma Expedition” i „Katharsis II”. W tym roku w stawce Polaków ponownie nie zabraknie.

W Rolex Sydney Hobart 2019 weźmie udział jedna jednostka z polską załogą. Jachtem Volvo 70 „Maserati” pokierują skipperzy Jacek Piotrowski i Jacek Siwek wraz z mieszaną, polsko-australijską ekipą. „Maserati” ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu w zawodach – łódka w 2016 roku dopłynęła do mety w Hobart jako czwarta, a w klasyfikacji końcowej zajęła bardzo dobre, dwudzieste drugie miejsce.

W regatach weźmie też udział Joanna Pajkowska – która w ostatnich trzech latach zapisała na koncie m.in. opłynięcie świata solo non stop i zwycięstwo w transatlantyckich regatach załóg dwuosobowych TwoSTAR – na 11-metrowym jachcie „Rogue Wave”, drugim najmniejszym w stawce.

– Właściciela „Rogue Wave”, Kevina Le Poidevin, poznałam w Newport w 2017 roku, gdy wraz z Uwe Röttgeringiem wygraliśmy regaty TwoSTAR – opowiada Joanna Pajkowska. – Trochę pogadaliśmy, a potem okazało się, że śledził mój ostatni rejs dookoła świata, komentował, napisał gratulacje i wspomniał o swoich planach startu w regatach Sydney Hobart. Zapytałam, czy może ma dla mnie miejsce i Kevin zaprosił mnie do załogi. Cieszę się, że będę brała udział w tych najbardziej znanych australijskich regatach, zwłaszcza, że w tym roku przypada ich 75. edycja. To będzie nowe, ciekawe doświadczenie! Liczymy, że uda nam się pokonać trasę w 4-6 dni, w zależności od pogody. Na pewno będziemy walczyć o dobre miejsce – cytując Kevina: nie sztuka wygrać, jak się ma mnóstwo forsy – sztuką jest zająć dobre miejsce na małej łódce!

26 grudnia w Rolex Sydney Hobart 2019 popłyną łącznie 164 jachty, co jest czwartym najlepszym wynikiem w historii. Oprócz maszyn regatowych, takich jak „Comanche” czy „Wild Oats XI” w wyścigu wezmą udział także jednostki turystyczne, a nawet oldtimery – np. zbudowany w 1904 roku „Katwinchar”.

Wyścig rozpocznie się w czwartek 26 grudnia o godzinie 13 (o 3 w nocy czasu polskiego).

Szczegółowe informacje o Rolex Sydney Hobart 2019

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ