< Powrót
31
marca 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Urząd Morski w Gdyni
przekop

Rosjanie sprawdzą przekop Mierzei

Władze obwodu kaliningradzkiego zapowiadają zbadanie wpływu przekopu Mierzei Wiślanej na ekologię tej części terytorium Rosji. W przeszłości nasi sąsiedzi nie godzili się na inwestycję, teraz będą się jej bacznie przyglądać.

Rosjanie chcą powołać grupę roboczą, której zadaniem będzie badanie skutków powstania przekopu i jego wpływu na ekologię. Grupa składać się ma z naukowców, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz agencji rządowych zajmujących się gospodarką wodną. Władze regionu zapowiadają, że w razie konieczności zwrócą się z prośbą o interwencję dotyczącą przekopu do władz w Moskwie.

– Oczywiste jest, że nie będziemy Polski niczego uczyć, ale jeśli znajdziemy ku temu podstawy, poprosimy o to nasze MSZ – zapowiedział na łamach portalu „Новый Калининград” Anton Alichanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego. – Najważniejsze, aby działania prowadzone przez naszych kolegów na obszarze Mierzei Wiślanej nie doprowadziły do katastrofy ekologicznej, która wpłynie na nasze rybołówstwo.

Czy polskie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej otrzymało jakiekolwiek oficjalne informacje o stanowisku Rosjan i czy resort zamierza odnieść się do słów gubernatora? Zapytaliśmy o to przedstawicieli ministerstwa. W liście skierowanym do naszej redakcji przez Biuro Prasowe MGM czytamy m.in.: „Jedynym sygnałem było posiedzenie XVI Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Obwodem Kaliningradzkim w Olsztynie 5 października 2016 r. Pan Jurij Cybin z Komisji ds. Ochrony Środowiska i Kompleksowego Zagospodarowania Zalewu Wiślanego/Kaliningradzkiego wyraził zaniepokojenie planami dotyczącymi przekopu. Resort nie otrzymał tych informacji drogą oficjalną, będzie mógł się do nich odnieść, kiedy je otrzyma”.

Zapytaliśmy także, czy jeśli strona rosyjska wystąpi o dostęp do informacji dotyczących przekopu, to ministerstwo przekaże je Rosjanom? W odpowiedzi czytamy, że „jeżeli będą to informacje, które zgodnie z prawem będą mogły być udostępnione, to ministerstwo je udostępni.”

A co z ewentualnie negatywnymi wnioskami, jakie może wypracować powołana przez Rosjan komisja? Na to pytanie nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem przedstawicieli resortu za wcześnie na nią. Jak dotąd wszelkie konsultacje, rozmowy i współpraca obu stron, odbywają się na forum wspólnej komisji.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ