Aleksandra Rusin
Gwidon Libera

Rozdano Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2021

Czwarta Gala Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony musiała się odbyć, jak wiele imprez tego typu, w systemie online. Nagrody wręczono w niedzielę 14 marca.

Nad wyłonieniem nominowanych oraz zwycięzców pracowała kapituła w składzie: kapitan Janusz Koper – przewodniczący oraz kapitanowie Andrzej Kania oraz Szymon Kuczyński.

Nagrody przyznano w następujących w kategoriach:

Trenerem Roku został Kamil Stęplowski z KW LOK Garland Gliwice. W sezonie 2020 – w regatach Pucharu Polski i mistrzostw Polski jego zawodnicy stawali na podium 58 razy. Zbudował drużynę (26 zawodników), która odnosi sukcesy i czerpie ogromną radość z żeglowania.

Laureatem w kategorii Nadzieja Roku został Piotr Malitowski z KW LOK Garland Gliwice. Jest najmłodszym zwycięzcą Pucharu Memoriału Zygmunta Leśniaka w 15-letniej historii regat. Startuje w klasie Optimist. Zajął też pierwsze miejsce w mistrzostwach Śląska do lat 9 i w Południowej Lidze Optimista 2020 do lat 9.

Kapitan Romuald Kudrycki otrzymał nagrodę w kategorii Rejs Roku. Początkowo planowany jako turystyczny, ze zmieniającymi się załogami, stał się walką z obostrzeniami. Jacht, w dużej części poprowadzony samotnie lub w szkieletowej obsadzie (dwie, trzy osoby na pokładzie), pokonał trasę ok. 7000 Mm.

Żeglarzem Roku został Kacper Błaszczyk z TS Kuźnia Rybnik. Zawodnik ścisłej polskiej czołówki w olimpijskiej klasie Laser Standard osiągał w sezonie 2020 m.in. zwycięstwo w  Pucharze Polski U20 oraz Pucharze Polski Centralnej Warszawa w olimpijskiej klasie Laser Standard.

Nagroda specjalna została przyznana pośmiertnie Jackowi Załuskiemu, który odszedł na wieczną wachtę w grudniu ubiegłego roku. Był człowiekiem uwielbiającym ludzi, wielkie przygody i życie, z którego starał się czerpać pełnymi garściami, Swoją miłością do żagli, Antarktydy, „Selmy” (uczestniczył w wyprawie na Morze Rossa i biciu rekordu Guinessa w dopłynięciu najdalej na południe pod żaglami) oraz marzeniami o kolejnych ambitnych projektach starał się zarażać wszystkich wokół.

Nagrody w kategorii Wydarzenie Roku nie przyznano, ale nominację otrzymały ragaty II Dzierżno Cup, organizowane przez KW LOK Garland Gliwice razem z Śląskim Yacht Clubem Gliwice – za ciężką pracę, dzięki której jedne z najliczniejszych regat na południu Polski w ubiegłym roku mogły się bezpiecznie odbyć.

Organizatorem wydarzenia był Śląski Yacht Club przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz Śląski Związek Żeglarski, przy wsparciu MT Partners z Gliwic. Gościem specjalnym gali Piotr Kulczycki – armator „Chopina”. Prezes Śląskiego Związku Żeglarskiego Radosław Śląski mówił o przyszłości śląskiego żeglarstwa i Carbonów.

Relację z rozdania nagród można obejrzeć na stronie slaskiezagle.pl w zakładce Carbony.

Śląskie Nagrody  Żeglarskie Carbony narodziły się podczas Jacht Filmu w Rybniku. Wymyślone zostały przez Macieja Cylupę, przy wsparciu Wojciecha Sałaty i Macieja Murasa.