< Powrót
20
stycznia 2016
Tekst:
Energa Sailing
Zdjęcie:
www.energasailing.pl

Rozpoczął się nabór do Energa Sailing!

900 miejsc i łącznie ponad 6 tys. godzin bezpłatnych zajęć w 10 miastach czeka na dzieci w czwartej edycji ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.

W ramach projektu realizowanego dzięki współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA oraz wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, młodzi adepci będą mogli uczyć się żeglowania na łódkach klasy Optimist oraz windsurfingu w formie cotygodniowych, 3-godzinnych zajęć teoretycznych oraz praktycznych, na wodzie.

Po sukcesie zeszłorocznego pilotażowego programu szkolenia w windsurfingu, czyli w aktualnie najsilniejszej odmianie polskiego żeglarstwa, będzie on prowadzony już w czterech ośrodkach. Nabór trwa od 20 stycznia do 19 lutego i prowadzony jest za pośrednictwem strony www.energasailing.pl.

Nauka żeglowania w klasie Optimist i windsurfingu, bezpieczne zachowanie nad wodą i zasady zdrowego stylu życia. To trzy kluczowe obszary kompleksowego szkolenia, które już po raz czwarty odbędzie się w ramach programu ENERGA Sailing. To największy tego typu projekt w Polsce – swym zasięgiem obejmuje 10 miast i 7 województw, a każdego roku bierze w nim udział blisko tysiąc dzieci.

Oferta Energa Sailing w klasie Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7–9 lat. W windsurfingu swoich sił mogą spróbować nieco starsi, mający od 9 do 11 lat. Szkolenie pływania na desce z żaglem było dotąd prowadzone w ramach pilotażu w Warszawie i Sopocie. Od tegorocznej edycji windsurfingu uczyć się będą również dzieci z Gdańska i Kalisza. Zajęcia w klasie Optimist będą się natomiast odbywać w Szczecinie, Gdyni, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

W każdym ośrodku na uczestników czeka 100 miejsc w klasie Optimist i 50 w windsurfingu. Połowa uczestników zostanie zakwalifikowana do programu na podstawie indywidualnych zgłoszeń rodziców zainteresowanych dzieci. Pozostałe miejsca zostaną przydzielone szkołom podstawowym, które zgłoszą swoją chęć udziału w Energa Sailing. W obu przypadkach kluczowa będzie kolejność zgłoszeń.

Zarówno rodzice, jak i szkoły zainteresowane udziałem w programie edukacji żeglarskiej powinny zarejestrować się na stronie internetowej projektu. Zgłoszenia szkoły podstawowej może dokonać dyrektor lub nauczyciel, natomiast zgłoszenia indywidualnego – rodzic lub prawny opiekun kandydata.

Zgłoszenia do czwartej edycji Energa Sailing przyjmowane będą od 20 stycznia do 19 lutego 2016 roku lub do wyczerpania limitu miejsc. Zajęcia w ramach programu rozpoczną się 29 lutego 2016 r. Pierwszy etap potrwa do końca kwietnia i obejmować będzie naukę teoretycznych podstaw żeglarstwa, zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa nad wodą i zdrowego stylu życia. W maju rozpocznie się etap drugi, czyli praktyczna nauka żeglowania na łodziach klasy Optimist i deskach windsurfingowych. Zajęcia na wodzie potrwają do połowy października.

Nauczyciele z zakwalifikowanych szkół podstawowych wezmą udział w szkoleniu, które umożliwi im zdobycie licencji młodszego instruktora żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego oraz certyfikatu asystenta instruktora żeglarstwa. Materiały dydaktyczne sporządzone specjalnie na potrzeby działań edukacyjnych zostaną przygotowane i dostarczone do szkół przez PZŻ.

W każdym regionie patronat nad programem objęli członkowie kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek–Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Małgorzata Białecka (Warszawa), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Agata Barwińska (Wrocław). Patronami programu w windsurfingu są Piotr Myszka (Gdańsk) Małgorzata Białecka (Warszawa), Maja Dziarnowska (Kalisz) i Paweł Tarnowski (Sopot).

Honorowy patronat nad programem 2016 objął Rzecznik Praw Dziecka.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ