< Powrót
29
maja 2015
Tekst:
opr. IM
Zdjęcie:
Polish Match Tour
Ubiegłoroczni zwycięzcy Szczecin Match Race - załoga Iana Williamsa.

Rozpoczyna się Szczecin Match Race

Już dzisiaj (29 maja) na wodach jeziora Dąbie w Szczecinie podczas Szczecin Match Race czołowi żeglarze meczowi z całego świata walczyć będą o cenne punkty Pucharu Świata ISAF oraz kwalifikację do polskiego przystanku World Match Racing Tour rozgrywanego na przełomie lipca i sierpnia w Sopocie.

W tym roku na jeziorze Dąbie Małe zobaczymy zmagania 11 zespołów z 6 krajów (m.in. z  Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Danii i Wielkiej Brytanii), w tym aż 6 zawodników z Polski – Przemysława Tarnackiego (Energa Yacht Racing Team), Marka Stańczyka (Rainmaker Racing Team), Patryka Zbroję (Team Bakista), Rafała Sawickiego, Łukasza Wosińskiego (Delphia Sailing Team), Piotra Harasimowicza (HRM Racing).

– Bardzo cieszymy się, że tak znakomite załogi dołączają do Polish Match Tour, którego częścią są regaty w Szczecinie – podkreśla Maciej Cylupa, dyrektor wykonawczy Polish Match Tour. – Potwierdza to, że nasz cykl cieszy się dużą popularnością, a zawodnicy z całego świata po prostu lubią przyjeżdżać na Pomorze Zachodnie. Również Międzynarodowa i Europejska Federacja Żeglarska doceniają nasze starania przyznając Szczecin Match Race status World Tour Event i kwalifikacji do Energa Sopot Match Race, czy powierzając nam organizację Mistrzostw Świata Juniorów, które odbędą się we wrześniu w Świnoujściu.

W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60  wyścigów, w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały w systemie play-off. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 10 osobowa, międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Szwajcarii i Polski.

Wyścigi będą ustawione blisko brzegu i będzie można je dogodnie obserwować z pomostów Centrum Żeglarskiego oraz przystani Camping Marina na ulicy Przestrzennej. Organizatorzy przewidzieli również imprezę towarzyszącą – WODOAKTYWNI, która będzie się odbywać 30 maja na Bulwarach Piastowskich. Przewidziano wyścigi kajakowe, rejsy jachtami regatowymi, testy sprzętu wodnego oraz pokazy takich dyscyplin jak wake, flyboard, skijet, MOTH, wioślarstwo czy ślizg motorowodny.

Szczecin Match Race od 8 lat jest ważnym punktem na mapie światowego match racingu. Z roku na rok do stolicy województwa zachodniopomorskiego przyjeżdżają coraz wyżej sklasyfikowani sternicy światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.  W zeszłym roku zwycięzcą został pięciokrotny mistrz świata – Ian  Williams, a kwalifikację do polskich regat World Match Racing Tour uzyskał Nicolai Sehested, obecnie uczestniczący w regatach Volvo Ocean Race.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2015 cykl składa się z 6 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie. Po raz kolejny 2 imprezy Polish Match Tour w Szczecinie i Dziwnowie włączone zostały do World Match Racing Tour jako imprezy kwalifikacyjne. Ponadto we wrześniu po raz pierwszy w Polsce, w Świnoujściu rozegrane zostaną Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racingu i jest to jedna z priorytetowych imprez Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.

Organizatorem regat jest MT Partners – Polish Match Tour i Yacht Klub Polski Szczecin. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ